Zakup pierwszego motocykla – umowy, podatki i formalności

Krzysztof Jagielski
10.06.2021

Niedawno zdałeś prawo jazdy, lub w końcu nadeszła długo wyczekiwana chwila, gdy możesz kupić swój pierwszy motocykl? W takim razie, poza doborem dla siebie odpowiedniej maszyny, pamiętaj również o wszelakich formalnościach, które związane są z zakupem motocykla.

Oto informacje, które będą absolutnie niezbędna dla wszystkich osób, które kupują lub mają w planach kupić motocykl.

Rachunki, umowy i faktury – niezbędne dowody zakupu

Jeżeli kupujemy motocykl z salonu, lub od importera, zostanie nam wręczona również faktura. Pamiętajmy, że jest ona niezbędna również po jakimś czasie – to dowód zakupu, więc będzie potrzebna nie tylko podczas rejestracji pojazdu, ale również w przypadku, gdy motocykla będą dotykać problemy, a nadal będzie on na gwarancji.

Podobnie z umową kupna-sprzedaży motocykla – będzie nam ona potrzebna do zarejestrowania motocykla, jednak jeżeli zakupimy pojazd, który będziemy chcieli zwrócić (np. nie zostaliśmy poinformowani o obecnych problemach technicznych), umowa będzie nas odpowiednio chronić.

Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży motocykla?

Należy pamiętać, że umowy mogą mieć bardzo dowolny kształt, co sprawia, że będą się od siebie różnić. Należy jednak pamiętać, aby w umowie zawarte były dokładne dane obu stron transakcji, a także dane samego motocykla. Jeżeli ma on wady, warto wpisać je w umowie – wtedy nie można mieć o nie pretensji (zabezpieczenie osoby sprzedającej), jednak jeżeli pojawią się inne problemy, możemy dociekać swoich praw – w końcu nie zostały wymienione w miejscu, gdzie powinny, pomimo tego, że taki fragment istniał w umowie.

Pamiętajmy, że kluczowy jest również numer VIN motocykla, warto sprawdzić, czy nie popełniło się w nim literówki. Warto również upewnić się, że dane osoby na umowie pokrywają się z realnymi danymi osoby sprzedającej, warto więc zobaczyć jej dowód tożsamości.

Kiedy chcemy zakupić motocykl, warto mieć przygotowaną własną umowę, wydrukowaną w dwóch egzemplarzach – jest wiele miejsc w sieci, gdzie takie umowy można pobrać zupełnie za darmo, mając jednocześnie pewność, że zawierają one wszystko, co niezbędne.

Konieczność wykupienia ubezpieczenia OC

Zanim wsiądziemy na nasz motocykl, konieczne jest jego ubezpieczanie – oczywiście, podstawowym ubezpieczeniem OC. Należy pamiętać, że musi ono zachowywać ciągłość, a jeżeli będzie inaczej, mogą czekać na nas kary w kwocie nawet około750 zł.

Jeżeli kupujemy motocykl używany i już ubezpieczony, kluczowe jest poinformowanie instytucji, która nas ubezpiecza, że dany pojazd zmienił właściciela, i teraz my nim jesteśmy. Należy oczekiwać, że nowe wyliczenia mogą sprawić, że konieczna będzie dopłata do ubezpieczenia, jednak najczęściej jest ona symboliczna.

Podatek – czy muszę go zapłacić?

Najczęściej podatku nie da się ominąć – jeżeli kupujemy konkretny motocykl na umowę kupna-sprzedaży, wtedy mamy 14 dni na to, by zapłacić podatek PCC (od wzbogacenia się), którego wartość wynosi 2 %. W tym przypadku warto pamiętać o istotnej zasadzie – nie należy wpisywać niższej kwoty zakupu motocykla, aby obniżać wartość podatku. Jeżeli bowiem będziemy chcieli go zwrócić i odzyskać swoje pieniądze (motor może mieć np. ukryte wady), wtedy odzyskamy tylko tyle, ile wpisane jest na umowie, i nie mamy prawnych szansa na to, by udowodnić, że zapłaciliśmy sprzedającemu nam motocykl więcej – w końcu podpisaliśmy umowę z taką, a nie inną kwotą.

Z podatku PCC są jednak zwolnione motocykle sprowadzone do Polski z terenów Unii Europejskiej, kupione na fakturę (dlatego warto sprawdzać, czy ktoś ją wystawia, czy nie) oraz te, których wartość jest niższa, niż 1000 zł.

Karta pojazdu motocykla

Każdy pojazd zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 roku posiada kartę pojazdu. Musimy ją otrzymać od sprzedającego, gdyż w innym wypadku nie będzie możliwości zarejestrowania przez nas motocykla.

Co jest potrzebne do zarejestrowania motocykla?

Aby zarejestrować nasz motocykl, będziemy potrzebować dowodu zakupu (najczęściej jest to albo faktura, albo umowa kupna-sprzedaży motocykla), dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, starych tablicy rejestracyjnych (jeżeli motocykl kupujemy używany), ważnego badania technicznego (nie dotyczy motocykli w wieku do 3 lat), wniosku o rejestrację motocykla oraz potwierdzenia wniesione opłaty za rejestrację. Dodatkowo konieczne jest posiadanie przy sobie dowodu tożsamości, a z tymi wszystkimi dokumentami należy udać się do właściwego nam Wydziału Komunikacji.

Partnerem publikacji jest Motomio.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie