Ile kosztuje przegląd używanego samochodu przed zakupem?

Mariusz Siwko
23.04.2024

Planując zakup auta z drugiej ręki trzeba zachować daleko idącą ostrożność. Na rynku dosłownie roi się od pojazdów, które zamiast na drogę powinny trafić do prasy hydraulicznej, ewentualnie zostać sprzedane na części. Jeśli chcesz uniknąć kosztownej wpadki, to nie oszczędzaj na przeglądzie przed zakupem używanego samochodu. Ile to kosztuje? Sprawdź w naszym poradniku.

Przegląd na stacji kontroli pojazdów (SKP)

Pierwszą dostępną opcją jest zlecenie przeglądu na stacji kontroli pojazdów, która prawdopodobnie znajduje się gdzieś w pobliżu. Jest to rozwiązanie najtańsze, ale też najbardziej ograniczone pod względem rzeczywistej weryfikacji stanu technicznego auta.

Diagnosta sprawdzi podstawowe kwestie, jak stan zawieszenia, jakość spalin, ślady wycieków czy kompletność wyposażenia pojazdu, za co zapłacimy około 100-150 zł. Taki przegląd trwa do kilkunastu minut i daje już jakiś pogląd na kondycję samochodu.

Przegląd w niezależnym warsztacie

Jeśli oczekujesz dokładniejszego przeglądu, który będzie obejmować np. szczegółową kontrolę jednostki napędowej, to potrzebujesz warsztatu mechaniki pojazdowej. Niestety, na taki przegląd trzeba się wcześniej umówić i raczej nie uda się go przeprowadzić z marszu.

Niezależne warsztaty zwykle życzą sobie od 250 do 300 zł za przeprowadzenie dość szczegółowego przeglądu auta przed zakupem.

Przegląd w autoryzowanej stacji obsługi (ASO)

Wielu nabywców samochodów z drugiej ręki woli dopłacić, ale mieć pewność, że auto zostało gruntownie sprawdzone przez osoby serwisujące dany model na co dzień. Takie rzeczy tylko w ASO. Oczywiście nie daje to nam żadnej gwarancji nabycia pojazdu bez ukrytych wad, natomiast znacząco minimalizuje takie ryzyko.

Przegląd w ASO, na który także trzeba się umówić, będzie najdroższy i kosztuje od około 400 zł.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie