Jak wyrobić trzecią tablicę rejestracyjną?

Andrzej Winnicki
22.04.2024

Trzecia tablica rejestracyjna najczęściej jest potrzebna kierowcom, którzy montują bagażnik rowerowy na hak pojazdu. Przewożone w ten sposób pojazdy zasłaniają tablicę umieszczoną na klapie czy zderzaku auta, stąd konieczne jest umieszczenie dodatkowej „blachy” właśnie na platformie rowerowej. Wyjaśniamy, jak wyrobić trzecią tablicę rejestracyjną.

Wniosek o dodatkową tablicę

Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się z dowodem rejestracyjnym pojazdu do właściwego wydziału komunikacji, gdzie z pomocą urzędnika wypełnisz odpowiedni wniosek formalny. To oficjalna procedura ubiegania się o trzecią tablicę do bagażnika rowerowego na hak.

Ile to kosztuje?

Wyrobienie trzeciej tablicy rejestracyjnej wiąże się z dodatkową opłatą. Wynosi ona dokładnie 52,50 zł, z czego 40 zł kosztuje wydanie dodatkowej tablicy, a 12,50 zł to opłata za wydanie znaków legalizacyjnych.

Czy można zastosować tzw. tablicę kolekcjonerską?

Jest to surowo zabronione. Po nowelizacji przepisów poruszanie się pojazdem z fałszywymi tablicami, nawet w niewinnym celu, jakim jest przewóz rowerów, jest traktowane jak przestępstwo i zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Jeśli więc zamierzasz korzystać z platformy rowerowej na hak, to nawet się nie zastanawiaj, pofatyguj się do urzędu, wnieś symboliczną opłatę i cierpliwie poczekaj na wyrobienie trzeciej tablicy, co powinno zająć nie dłużej niż 1-2 tygodnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie