Mycie samochodu na mrozie. Sprawdź, jak to zrobić bezpiecznie

Marek Szydełko
18.10.2019

Wielu kierowców żyje w przekonaniu, że samochodu nie powinno się myć na mrozie, ponieważ szkodzi to lakierowi. Jest w tym trochę racji, jednak ze względów estetycznych, a także dla własnego bezpieczeństwa (lepsza widoczność), nie ma sensu całkowicie rezygnować z wizyt na myjni w okresie niskich temperatur. Wystarczy tylko wiedzieć, jak myć samochód na mrozie, by nie uszkodzić ani lakieru, ani innych elementów nadwozia. Garść praktycznych porad znajdziesz w naszym artykule.

Zanim zaczniesz myć samochód na mrozie

Najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed kierowcą chcącym uniknąć przykrych konsekwencji umycia samochodu na mrozie, jest odpowiednie przygotowanie auta. Tutaj obowiązuje kilka bardzo prostych zasad. Pierwsza z nich dotyczy usunięcia z karoserii oraz podszybia wszelkich elementów stałych, jak liście czy piasek.

Następnie warto wtłoczyć w zamki specjalny środek, który uniemożliwia penetrowanie wody w głąb konstrukcji. Zapobiegnie to typowemu problemowi, jakim jest niemożliwość otwarcia samochodu po mroźnej nocy i wcześniejszym umyciu karoserii. Jeśli nie masz takiego środka, to prowizorycznie możesz zakleić zamki taśmą izolacyjną.

Mycie zaczynamy od spłukania karoserii samą wodą pod możliwie niskim ciśnieniem. Jeśli na myjni jest taka opcja, warto skorzystać z aktywnej piany, która rozpuścić lód i większe zabrudzenia. Dopiero później można już rozpocząć standardowe mycie bezdotykowe.

Rada

Nie polecamy mycia auta na mrozie na myjniach automatycznych. Ostre, dodatkowe stwardniałe szczotki mogą poważnie uszkodzić lakier.

Samochód umyty? To nie koniec obowiązków!

Bezpośrednio po umyciu samochodu warto udać się do ogrzewanego garażu lub na podziemny parking, gdzie panuje dodatnia temperatura. Zagwarantuje to, że woda, która dostała się np. pod uszczelki, nie zamarznie i nie narobi szkód.

Jeśli nie możesz zostawić samochodu w takim miejscu, to przynajmniej poświęć kilkanaście minut na dokładne wytarcie uszczelek i szyb irchą. Uszczelki warto też natłuścić wazeliną techniczną. Nie zapomnij również o uniesieniu piór wycieraczek przed zostawieniem auta pod chmurką.

Jeśli dodatkowo umyłeś gumowe dywaniki, to sugerujemy, aby podłożyć pod nie zwykłe gazety. Zapobiegnie to gromadzeniu się wewnątrz samochodu nadmiaru wilgoci, co jest główną przyczyną zamarzania szyb od środka oraz nieprzyjemnego zapachu utrzymującego się w kokpicie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie