Kto dostanie mandat, gdy pasażer nie zapiął pasów bezpieczeństwa?

Mariusz Siwko
24.10.2018

To odwieczny dylemat, wokół którego zrodziło się mnóstwo mitów i półprawd. Tymczasem polski kodeks drogowy jest jednoznaczny i dokładnie wyjaśnia, kogo policjant ukarze mandatem w sytuacji, gdy stwierdzi, że pasażer jadący autem nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa. Od razu zdradzimy, że każdy kierowca powinien tego skrupulatnie pilnować, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty (nie mówiąc już o konsekwencjach ewentualnego wypadku).

Mandat i dla kierowcy, i dla pasażera

A więc wszystko jasne. W przypadku, gdy pasażer nie zapnie pasa bezpieczeństwa, a samochód zostanie zatrzymany do kontroli, policjant nałoży mandat karny zarówno na kierowcę pojazdu, jak i niesfornego pasażera. Nie ma tutaj znaczenia, czy kierowca był zapięty – obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa.

Wysokość mandatu dla obu stron jest taka sama – 100 złotych. Jednak kierowca dodatkowo zostanie ukarany aż 4 punktami karnymi! Jest to wystarczający powód, aby skrupulatnie pilnować, czy wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy. Policjanta nie będą interesować wymówki w stylu: „No uparł się i co miałem zrobić?” W takiej sytuacji kierowca ma obowiązek odmówić jazdy lub po prostu wyprosić pasażera z samochodu.

Ciekawostką jest fakt, że dokładnie takie same przepisy dotyczą wszystkich pojazdów mechanicznych wyposażonych w pasy bezpieczeństwa, a więc także np. autokarów. Jeśli w autobusie są pasy, to kierowca ma obowiązek poinformować pasażerów o konieczności ich zapięcia – najlepiej będzie, jeśli dodatkowo sam to sprawdzi.

Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa?

Istnieje krótka lista wyjątków. Na mandat karny nie narażają się osoby, które mają pisemne zaświadczenie o braku obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa (w przypadku niektórych schorzeń, np. kręgosłupa, jest to niewskazane z medycznego punktu widzenia). Należy jednak upewnić się, że zaświadczenie zostało wystawione na druku zgodnym z aktualnym wzorem.

Pasów nie muszą również zapinać kobiety w widocznej ciąży. Eksperci są tutaj jednak zgodni: jeśli kobieta jest w stanie podróżować samochodem, to powinna chronić siebie i dziecko zapięciem pasów bezpieczeństwa. Pas biodrowy po prostu prowadzimy pod brzuchem.

Z obowiązku zapinania pasów są ponadto zwolnieni:

  • Instruktorzy nauki jazdy i egzaminatorzy – ale tylko pod warunkiem, że w danym momencie za kierownicą siedzi kursant;
  • Taksówkarze – jeśli aktualnie wiozą pasażera;
  • Funkcjonariusze porządku publicznego wykonujący czynności służbowe lub przewożący zatrzymaną osobę

Oczywiście pasów nie trzeba też zapinać w pojeździe, który ich nie ma (dotyczy to starych, klasycznych modeli samochodów). Tutaj jednak należy zaznaczyć, że w takim aucie nie wolno przewozić dzieci, które z uwagi na wiek muszą jeszcze korzystać z fotelika samochodowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie