Jaki środek wybrać do konserwacji podwozia?

Mateusz Nowak
12.03.2021

Podwozie samochodu osobowego przez cały okres eksploatacji jest narażone na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Jak każdy inny element pojazdu, także i powierzchnia podstawy ulega systematycznemu zużyciu. Proces ten przyspieszają niekorzystne warunki drogowe oraz substancje, które osiadają się na delikatnej powierzchni samochodu. Widocznym symptomem zużycia się podwozia jest pojawiająca się rdza, która zwykle oznacza początek problemów. Czy da się zapobiec temu zjawisku? Jeśli w stu procentach nie, to czy istnieją jakiś sposób, pozwalający na opóźnienie procesu zużywania się podwozia? Podstawowym orężem ochronnym są środki do konserwacji podwozia, które systematycznie stosowane, przyczyniają się do lepszej ochrony podstawy pojazdu. W niniejszym artykule przedstawiamy, które środki konserwacyjne stanowią solidne zabezpieczenie przed korozją. Bierzemy na tapet także środek do konserwacji podwozia Boll.

Jak producenci samochodów zabezpieczają podwozia?

W toku produkcji wykorzystuje się specjalnie wzmacniane blachy, które przed zamontowaniem podlegają starannemu ocynkowaniu. Ma to zabezpieczyć podstawę samochodu przed działaniem niekorzystnych warunków drogowych. Standardowe zabezpieczenie sprawdza się jedynie wtedy, gdy auto jest garażowane, a w deszczowe czy zimowe dni nie opuszcza swojego miejsca. Tak się dzieje jednak bardzo rzadko: a to sprawia, że w zależności od sposobu użytkowania auta możemy mówić o różnym ryzyku występowania korozji. Proces zabezpieczania jest praktycznie taki sam, ponieważ samochody produkowane są liniowo. Rzadko kiedy zdarza się, że producent tworzy dedykowane linie pojazdów o wzmocnionej konstrukcji podwozia.

Podwozie narażone jest na uszkodzenia przede wszystkim w okresie zimowym. Mamy wtedy do czynienia z intensywnymi opadami atmosferycznymi i mrozami. To zaś sprawia, że na ulicach miast i drogach międzymiastowych pojawiają się solarki i piaskarki. Niewielki odłamki piasku, które zostają przemielone i wyrzucone spod kół, trafiają w podwozie, generując mikrouszkodzenia. Zwykle po kilkunastu latach tworzą się widoczne oznaki korozji, występujące nierównomiernie. Duży wpływ na powstawanie rdzy ma nie tylko sposób garażowania, ale i intensywność eksploatacji pojazdu. Im częściej jest ono użytkowane (podczas niekorzystnych warunków), tym na większy uszczerbek narażone jest podwozie. Nieznaczne ubytki warstwy cynku mogą także być spowodowane złym stanem dróg, np. szybką jazdą po nieutwardzonym szutrze. Podobnie jak w przypadku piasku, małe drobiny żwiru obijają podwozie, doprowadzając do powstawania ubytków. Stąd też nie tylko producenci, ale i doświadczeni mechanicy zwracają uwagę na profesjonalne środki do konserwacji podwozia, które chronią samochód przed korozją. Co więcej, konserwacja podwozia:

*przedłuża żywotność samochodu;
*ogranicza koszty związane z drogą renowacją blachy;
*zwiększa bezpieczeństwo poruszania się po drodze;
*wpływa na zachowanie wartości samochodu, gdy będziemy chcieli sprzedać pojazd;
*wpływa na zachowanie poprawnej estetyki pojazdu.

Jaki środek do konserwacji podwozia Boll?

Jedną z najbardziej renomowanych firm, produkującą m.in. profesjonalne środki ochrony karoserii samochodowej jest firma Boll. Dedykowana lista produktów pielęgnacyjnych przeznaczona jest także do zabezpieczania podwozia pojazdów mechanicznych. Jaki środek do konserwacji podwozia Boll wpływa znacząco na zabezpieczenie powierzchni podstawy samochodu? Możemy wyróżnić dla eksperckie produkty zabezpieczające:

1. Środek do konserwacji podwozia Boll w podłużnej puszce: skomponowany na podstawie masy bitumiczno-kauczukowej, posiadającej wysokie walory izolacyjne. Nałożona warstwa preparatu chroni podwozie przed negatywnym oddziaływaniem soli, piasku, kamieni. Zabezpiecza także przed dostawaniem się wilgoci w najbardziej zagrożone miejsca. Chroni przed działaniem czynników fizycznych, chemicznych i mechanicznych. Co więcej, preparat wykazuje również działanie dźwiękochłonne.

2. Środek do konserwacji podwozia Boll do nakładania pędzlem: Wygodny w aplikacji środek do zabezpieczania podwozia samochodowego. Działa poprzez utworzenie warstwy izolacyjnej, charakteryzującej się dużą solidnością i elastycznością. Zapobiega powstawaniu uszkodzeń mechanicznych, spowodowanych np. uderzeniami kamieni. Działa wygłuszająco, tłumiąc dźwięki pochodzące z zewnątrz.

Są to preparaty polecane nie tylko ze względu na światową renomę marki Boll, ale i skuteczność, udowodnioną przez lata praktyki.

Jak aplikować środki do konserwacji podwozia?

Możemy zrobić to samodzielnie, albo skorzystać z usług profesjonalnego warsztatu samochodowego. W pierwszym przypadku czeka nas trochę pracy (ale wysoce satysfakcjonującej!), w drugiej będziemy musieli zainwestować trochę pieniędzy. Jeśli podejmujemy się zadania w domowych warunkach, pamiętajmy o tym, iż przyda nam się duża przestrzeń, która pozwoli na swobodne manipulowanie przy pojeździe. Niełatwy dostęp do podwozia wymusza na nas także posiadanie kanału lub podnośnika. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę:

*Nie wykonujmy prac w skrajnie niskich i skrajnie wysokich temperaturach. Optymalnymi warunkami jest temperatura w zakresie od 18 do 26 stopni. Najlepiej, aby na zewnątrz było w miarę sucho.
*Podwozie musi być czyste, suche i odtłuszczone. W innym wypadku nakładana warstwa nie tylko nie będzie skuteczna, ale po prostu może się nie utrzymać.
*Nie nakładamy preparatu na rdzę. Jeśli już korozja się "zaprzyjaźniła" z podwoziem, będziemy zmuszeni ją usunąć. To dosyć czasochłonny i trudny etap prac, dlatego najlepiej konserwować podwozie jeszcze przed wystąpieniem pierwszych symptomów rdzy.

Następnie zabezpieczamy elementy takie jak wydech, koła, demontujemy ruchome części. Nakładamy preparat zgodnie z instrukcjami przewidzianymi przez producenta. Jeśli nie zostały one zamieszczone bezpośrednio na opakowaniu, bądź mamy wątpliwości co do techniki aplikacji, zawsze warto zapoznać się z informacjami dostępnymi np. na oficjalnej stronie producenta preparatu. W sieci krążą także poradniki w formie wideo, które są nieocenioną pomocą dla osób niedoświadczonych.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie