Jak uniknąć awarii akumulatora? 5 najważniejszy zasad

Krzysztof Jagielski
29.02.2016

Niewielu kierowców wie, że nawet co czwarta awaria samochodu ma związek z niesprawnym akumulatorem. Rozładowana czy uszkodzona bateria odpowiada też za ponad 90% problemów z rozruchem. Nie ma więc żadnych wątpliwości – o akumulator trzeba dbać, bo w końcu nie jest to element tani. Wbrew pozorom można uniknąć awarii akumulatora i znacznie przedłużyć jego sprawność. Wystarczy stosować się do tych 5 podstawowych zasad.

  1. Pamiętaj o prawidłowym montażu – choć teoretycznie zamontowanie i podłączenie akumulatora jest dziecinnie proste, to wielu kierowców ma z tym problem. Jeśli nie masz zdolności do majsterkowania lub podstawowej wiedzy o zasadzie działania połączeń elektrycznych w aucie, zdaj się na pomoc fachowca. Pamiętaj, aby przed podłączeniem klem dokładnie oczyścić je z rdzy i nalotu, a także posmarować bolce akumulatora wazeliną techniczną.
  2. Uważaj nie tylko zimą! – powszechnie sądzi się, że akumulator najbardziej dostaje w kość zimą, a to nieprawda. Największe zagrożenie stanowią dla niego bardzo wysokie temperatury panujące latem. Gdy w dzień nasze auto stoi na słońcu, temperatura pod maską może wzrosnąć do kilkudziesięciu stopni. W nocy natomiast następuje znaczne ochłodzenie, co powoduje wytrącanie się pary wodnej oraz tzw. pocenie akumulatora. W efekcie spada ilość elektrolitu zgromadzonego w baterii, może też dochodzić do powstawania rdzy na klemach. Dlatego staraj się latem parkować samochód w cieniu i regularnie zaglądaj pod maskę w celu oczyszczenia klem z nalotu.
  3. Kontroluj stan elektrolitu – obecnie w sprzedaży są już praktycznie tylko akumulatory tzw. bezobsługowe. Nie wymagają one uzupełniania elektrolitu, co jednak nie zwalnia kierowcy z obowiązku kontrolowania jego poziomu. Służy do tego specjalne okienko. Niektóre baterie są także wyposażone we wskaźnik stanu akumulatora. Warto co jakiś czas ocenić poziom elektrolitu i jeśli jest zbyt niski, zawczasu wymienić baterię.
  4. Sprawdź poziom ładowania baterii – zdarza się, że nawet nowy akumulator nagle odmawia posłuszeństwa. Większość kierowców od razu zwala winę na kiepską jakość baterii, a tymczasem może się okazać, że doszło do awarii w układzie elektrycznym pojazdu. Na pewno warto więc regularnie kontrolować poziom ładowania baterii, co da nam odpowiedź na pytanie, czy alternator działa prawidłowo. Akumulatorowi szkodzi zarówno zbyt niskie ładowania, jak i zbyt wysokie. W obu przypadkach trzeba skorzystać z pomocy serwisu, aby uchronić baterię przed ciągłymi awariami.
  5. Odłącz akumulator, gdy planujesz dłuższy postój samochodu – w przypadku akumulatora świetnie sprawdza się zasada, że urządzenie nieużywane szybko się psuje. Dlatego wiedząc, że Twój samochód nie będzie przez dłuższy czas uruchamiany, wymontuj akumulator lub przynajmniej odłącz klemę plusową. Wówczas bateria nie będzie zasilać alarmu, sterownika radia czy komputera pokładowego. Uchronisz ją w ten sposób przed całkowitym rozładowaniem i uszkodzeniem. Jeśli nie możesz wymontować akumulatora poproś kogoś znajomego, aby co jakiś czas odpalił samochód i pozwolił mu popracować na wolnych obrotach przez kilka minut.

Częstą przyczyną awarii akumulatora jest także jego nieprawidłowe dobranie do samochodu. Pamiętaj, żeby kupować tylko baterię o amperażu wskazanym przez producenta auta. Zbyt mocna nie będzie dostatecznie ładowana, a zbyt słaba nie poradzi sobie z rozruchem podczas niskich temperatur.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie