Jak kompleksowo wyposażyć kabinę ciężarówki?

Mariusz Siwko
22.05.2019

Obok podstawowego wyposażenia, czyli nawigacji samochodowej pozwalającej zawsze trafić do celu, CB radia, porządkujących teczek i segregatorów na dokumenty, czy akumulatorowych odkurzaczy ręcznych do utrzymywania czystości, w kabinie ciężarówki możemy znaleźć kolorowe płaskie telewizory, mikrofalówki, a nawet ekspresy do kawy.

Kierowcy ciężarówek spędzają w trasie tygodnie, a nawet miesiące. Rozłąkę i męczące godziny za kierownicą rekompensuje im częściowo możliwość zwiedzania świata i piękne widoki. Jednak z daleka od rodziny, pozbawieni komfortu własnych mieszkań, zdani na to, co oferuje im kabina samochodu, kierowcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i uczynić małą przestrzeń namiastką  domu. Pojawienie się konwerterów napięcia (tak zwanych przetwornic) 24/230 V umożliwiło im wykorzystanie każdego rodzaju urządzeń, na jakie pozwala im dostępne miejsce. Teraz obok podstawowego wyposażenia, czyli nawigacji samochodowej pozwalającej zawsze trafić do celu, CB radia, porządkujących teczek i segregatorów na dokumenty, czy akumulatorowych odkurzaczy ręcznych do utrzymywania czystości, w kabinie ciężarówki możemy znaleźć kolorowe płaskie telewizory, mikrofalówki, a nawet ekspresy do kawy. 

Telewizory

Kiedyś jedyne o czym mogli marzyć kierowcy, to maleńkie telewizory turystyczne, dające kiepskiej jakości czarno-biały obraz i dźwięk, a dodatkowo zużywające ogromne ilości energii. Obecnie szoferkę można wyposażyć w odbiornik o płaskim kolorowym ekranie, do 21 cali przekątnej, 13 cm grubości i 9 kg wagi. Zajmują one nie tylko mniej miejsca, ale przede wszystkim oszczędzają duże ilości prądu. Do telewizora można również dokupić odtwarzacz DVD lub Blu-ray i oglądać zawsze to, na co ma się ochotę.
Mikrofalówki
Nie zawsze można zatrzymać się w przydrożnym barze, czy zajeździe na ciepły, domowy posiłek. Turystyczne kuchenki gazowe są niewygodne i mogą stwarzać zagrożenie, w dodatku trzeba pamiętać o wymianie butli. Idąc z duchem czasu kierowcy sięgnęli więc po mikrofalówki. Dzięki nim podgrzewanie jedzenia jest szybsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze. Jedynym minusem jest ich duża wielkość, dlatego konieczne jest trzymanie ich na przykład w schowku pod leżanką.

Chłodziarki podgrzewające

Tak samo, jak nie wyobrażamy sobie domu bez lodówki, podobnie niemożliwe byłoby wyjeżdżanie w trasy bez możliwości przechowywania żywności w warunkach chłodniczych. Najmodniejsze są wśród kierowców małe chłodziarki o pojemności od 7 do 25 litrów. Działają dzięki ogniwu Peltiera i zmniejszają temperaturę trzymanych wewnątrz produktów maksymalnie o 20 stopni Celsjusza w porównaniu do temperatury otoczenia. Dodatkowo większość z nich ma opcję podgrzewania do 65 stopni, dzięki czemu można również podgrzewać posiłki bez kuchenki, czy mikrofalówki. W zależności od dostępnego miejsca mamy możliwość wyboru sposobu otwierania drzwiczek do góry lub na bok. 

Ekspresy do kawy

Kierowcy ciężarówek mogą zapomnieć o mdłej kawie z automatów i przepłacaniu na stacjach benzynowych. Dzięki popularyzacji konwerterów napięcia każdy może mieć w swojej kabinie własny ekspres. Szczególnie polecane są te przelewowe, w komplecie z  dzbankiem z funkcją termosu i zabezpieczeniem przed skapywaniem kawy, dzięki czemu mogą być bezpiecznie używane w samochodzie, nawet podczas jazdy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Udogodnienia i dostęp do rozrywki mogą znacznie uprzyjemnić nawet najdłuższą podróż. Rozpowszechnienie przetwornic było niejako rewolucją w życiu kierowców ciężarówek. Podczas instalacji takiego wyposażenia ważne jest jednak zadbanie o zabezpieczenia przeciw przeciążeniom, przeciw zwarciom oraz zabezpieczenia termiczne i przed rozładowaniem akumulatora. Podstawą jest też uprzednie sprawdzenie stanu instalacji elektrycznej w samochodzie. Montaż konwertera i urządzeń najlepiej zlecić profesjonaliście, by nie narazić się na ryzyko awarii. Miejsce zamontowania konwertera powinno być suche i przewiewne, ponieważ brak wentylacji i zbyt duża temperatura znacząco skraca jego żywotność. Kable najlepiej podłączać bezpośrednio do akumulatorów i dostosować ich grubość do mocy przepływającego przez nie prądu. Wybrany sprzęt RTV i AGD powinien mieć certyfikaty bezpieczeństwa. Dużo uwagi należy poświęcić solidnemu umocowaniu urządzeń w kabinie, by nie stwarzały dodatkowego zagrożenia w razie nagłego hamowania lub ewentualnego wypadku.

Przydatne akcesoria

Poza podstawowymi udogodnieniami warto mieć też w kabinie kilka drobnych gadżetów poprawiających komfort podróżowania. Ergonomiczna poduszka rogal skutecznie zredukuje nadwyrężenie i ból karku, a osłonki przeciwsłoneczne mogą okazać się nieocenione nie tylko w letnie dni, podobnie jak banalne, ale przydatne uchwyty na kubek, telefon czy tablet. Wyjątkową nowinką technologiczną, której celem jest walka z zasypianiem za kierownicą jest pierścionek Stopsleep. Urządzenie monitoruje organizm, dzięki czujnikom, które odbierają impulsy skórne i oceniają stopień zmęczenia użytkownika, w razie potrzeby ostrzegając go sygnałami dźwiękowymi i wibracjami.
 
Życie kierowcy ciężarówki bywa niewygodne i męczące, ale dzięki rozwojowi technologicznemu mamy możliwość udoskonalenia warunków podróżowania w kabinie, a tym samym zwiększenia bezpieczeństwa swojego i innych. Powinniśmy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru w wyposażaniu szoferek, by nie przeciążać zarówno instalacji samochodowej, jak własnego umysłu, który powinien przecież skupić się głównie na prowadzeniu pojazdu, a nie na oglądaniu telewizji.

Zapraszamy do zapoznania z ofertą sklepu www.truck-expert.pl

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie