Awaria regulatora napięcia - jak ją wykryć i co zrobić?

Marek Szydełko
19.11.2019

W każdym samochodzie znajduje się alternator. Urządzenie to nazywane bywa również prądnicą prądu przemiennego, której zadaniem jest ładowanie akumulatora. To ona przekazuje energię elektryczną do układu, co umożliwia napędzanie pojazdu. Przy okazji alternator między innymi steruje układem wentylacji oraz odpowiada za wspomaganie kierownicy. Musi być on cały czas sprawny, aby auto działało prawidłowo. Tymczasem jedną z najczęstszych przyczyn awarii jest w tym przypadku usterka w działaniu regulatora napięcia. Jak ją rozpoznać?

Czym jest regulator napięcia?

Regulator napięcia jest elementem układu ładowania. Odpowiada on za stabilizowanie napięcia prądu, który jest wytwarzany przez alternator. To niezwykle istotna rola. Przede wszystkim napięcie w czasie jazdy zmienia się i to dość znacznie. Wynika to w dużej mierze ze zmiany prędkości obrotowej pracy silnika. Ponadto uzupełnianie zapasów energii w akumulatorze odbywa się w sposób bezpieczny tylko w określonym zakresie napięcia.

Dla kierowcy bezpieczne ładowanie akumulatora ma ogromne znaczenie. Zbyt niskie napięcie powoduje bowiem rozładowanie baterii, a za wysokie może doprowadzić nawet do jej uszkodzenia. Jak działa regulator napięcia? Okazuje się, że jego sposób działania jest prosty. Regulator odpowiada za włączanie i wyłączanie tzw. prądu wzbudzenia w prądnicy. Prawidłowa praca obwodu ma miejsce wówczas, gdy napięcie ma wartość stałą, niezależnie od obrotów silnika. Duże znaczenie dla prawidłowej regulacji napięcia ma jakość urządzenia. Polecamy zatem wybrać sprawdzony regulator napięcia w iParts.pl.

Jak rozpoznać awarię regulatora napięcia?

W przypadku nowoczesnych aut, nagła awaria regulatora napięcia powoduje zatrzymanie pojazdu, którego nie da się uruchomić w żaden sposób. Tak przynajmniej w teorii powinien zadziałać komputer pokładowy. Po wykryciu uszkodzenia w całym układzie ładowania następuje odcięcie elektryki. Dla kierowców rozwiązanie to jest niezwykle niekomfortowe, bo mogą zostać unieruchomieni na trasie, jednak jest to opcja najbezpieczniejsza.

W autach nieco starszych uszkodzenie regulatora napięcia skończyć się może o wiele gorzej. Pierwszym objawem jest awaria reflektorów, które zaczynają świecić coraz mocniej, a potem nagle gasną. To znak, że doszło do spalenia się żarówek. Z czasem przestają działać również liczniki znajdujące się na desce rozdzielczej. Zanikać może też funkcja ABS itd.

Szybka reakcja kluczem do sukcesu

W sytuacji, gdy kontrolka, która informuje o braku ładowania akumulatora pojawia się od czasu do czasu np. zaraz po zapaleniu samochodu czy przy dużym obciążeniu silnika (podczas jazdy z włączoną klimatyzacją), ale gaśnie po wyłączeniu i włączeniu silnika, prawdopodobnie doszło do uszkodzenia regulatora napięcia. Stanowi on niepozorny, choć istotny element alternatora. Na szczęście dobrej jakości regulatory napięcia znaleźć można w sklepie internetowym iParts.pl. Warto dopilnować wymiany regulatora w odpowiednim momencie, ponieważ wymiana podzespołu sama w sobie nie jest droga. Gorzej, gdy dojdzie do awarii całego alternatora i układu ładowania.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie