Zapach benzyny w oleju? Sprawdź, czy jest się czym martwić

Maciej Piwowski
01.03.2024

Jeśli podczas rutynowej kontroli stanu oleju w silniku wyczujesz zapach benzyny na bagnecie czy spod korka, to nie panikuj. Nie musi to oznaczać poważnej usterki, choć jest oczywiście takie ryzyko. Poznaj najczęstsze przyczyny zapachu benzyny w oleju.

Silnik z bezpośrednim wtryskiem benzyny

Jeśli masz nowoczesny samochód napędzany silnikiem z bezpośrednim wtryskiem, to nie masz się czym przejmować – zapach benzyny w oleju jest naturalny i wynika z tzw. podlewania oleju benzyną w celu szybszego osiągniecia odpowiedniej temperatury silnika. Jeśli w dodatku jest chłodno, a auto jest użytkowane na krótkich dystansach, to taki efekt jest zupełnie standardowy.

Silnik z pośrednim wtryskiem

W starszych samochodach, w których nie ma bezpośredniego wtrysku benzyny, zapach paliwa w oleju może już sugerować jakąś usterkę, na przykład wtryskiwacza. Sprawdź, czy auto nie zaczęło więcej palić, a najlepiej po prostu umów się na diagnostykę u zaufanego mechanika.

Jak rozwiązać ten problem?

Jeśli przyczyną zapachu benzyny w oleju nie jest usterka mechaniczna, ale sposób eksploatacji auta, to jedynym rozwiązaniem będzie regularne zabieranie auta w dłuższą trasę, np. na drogę ekspresową czy autostradę, gdzie jest możliwość rozwinięcia znacznej prędkości. To pozwoli porządnie rozgrzać silnik i spowoduje odparowanie benzyny.

Docelowo radzimy również częściej zmieniać olej silnikowy, nawet co 4-5 tysięcy kilometrów, jeśli auto bardzo mało jeździ i tylko na krótkich dystansach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie