Zanim ruszysz w drogę. Co ustawić w samochodzie, by było bezpiecznie?

Mariusz Siwko
02.08.2021

Jazda samochodem nie sprowadza się tylko do wykonywania podstawowych manewrów na drodze. To również sztuka przewidywania i eliminowania nadmiernego ryzyka. Dobrym przykładem będzie tutaj nawyk ustawiania w samochodzie tych elementów, które bezpośrednio odpowiadają za komfort oraz bezpieczeństwo kierowcy. Sprawdź więc, co musisz sprawdzić i skorygować zanim ruszysz w drogę.

Wysokość i odległość fotela od kierownicy

Jeśli w Twoim samochodzie jest fotel z pełną regulacją, to koniecznie z tego skorzystaj. Ustaw wysokość tak, abyś dobrze widział drogę i miał zapewnioną odpowiednią widoczność na boki i do tyłu. Odległość od kierownicy powinna być taka, abyś po wciśnięciu pedału hamulca do oporu nie miał w pełni wyprostowanej nogi, ale lekko ugiętą.

Wyreguluj również oparcie. Jazda „na leżankę” nie jest bezpieczna, ponieważ mocno ogranicza Twoją kontrolę nad samochodem. Oparcie powinno znajdować się w takim położeniu, abyś bez odrywania pleców mógł położyć nadgarstek na górnym wianie kierownicy.

Zagłówek

To najczęściej bagatelizowany przez kierowców element wyposażenia pojazdu. Tymczasem zagłówek może uratować Ci życie w razie wypadku lub uchronić Cię przed kalectwem. Wysuń go na taką wysokość, aby jego górna część znajdowała się dokładnie tam, gdzie czubek Twojej głowy. Jeśli masz taką możliwość, to przysuń zagłówek w kierunku części potylicznej.

Pasy

Pasy samochodowe również posiadają regulację góra-dół, z czego trzeba skorzystać. Ustaw pasy w taki sposób, aby materiał przebiegał dokładnie przez środek obojczyka i mostek, a jego dolna część opierała się na miednicy. Zsuwający się pas nie zapewni Ci bezpieczeństwa, a ten oplatający szyję w razie wypadku może stanowić śmiertelne zagrożenie.

Lusterko wsteczne i lusterka boczne

Profilaktycznie warto zawsze sprawdzić ustawienie wszystkich lusterek, zwłaszcza jeśli z jednego samochodu korzystają dwie osoby o różnych gabarytach. Zacznij od lusterka wstecznego – musisz w nim widzieć całą tylną szybę. Jeśli chodzi o lusterka boczne, to powinien się w nich znajdować obraz z boku samochodu (nie karoserii, ale drogi), co pozwoli zminimalizować ryzyko kolizji podczas np. wykonywania manewru wyprzedzania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie