Założyłeś instalację LPG w samochodzie? Nie zapomnij o jej legalizacji!

Piotr Kowalczyk
10.10.2018

Montaż instalacji LPG w aucie to najskuteczniejszy sposób na oszczędności. Gaz jest średnio o połowę tańszy niż benzyna, nic więc dziwnego, że po polskich drogach jeździ już około 3 milionów samochodów zasilanych gazowym paliwem. Jeśli i Ty zdecydowałeś się na zainwestowanie w instalację LPG, koniecznie pamiętaj, aby ją zalegalizować. Nie jest to trudne, ani szczególnie czasochłonne. Co musisz zrobić? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Odbiór dokumentów z zakładu montującego instalację

Montaż LPG można zlecić wyłącznie wyspecjalizowanemu zakładowi, który korzysta z legalnych, najlepiej nowych podzespołów. Po wykonaniu usługi firma montująca ma obowiązek przekazać klientowi komplet dokumentów potrzebnych do legalizacji instalacji. Są to:

  • Świadectwo homologacji montażu całej instalacji LPG,
  • Świadectwo legalizacji zbiornika gazu (koniecznie to sprawdź, aby się nie okazało, że zakład zamontował używany zbiornik!),
  • Faktura za wykonaną usługę.

Jeśli zabraknie któregokolwiek z tych dokumentów lub zawarte w nich dane nie będą się zgadzać ze stanem faktycznym, legalizacja instalacji LPG będzie niemożliwa.

Wizyta w wydziale komunikacji

W ciągu 30 dni od zamontowania instalacji LPG, właściciel pojazdu ma obowiązek zgłosić się do właściwego wydziału komunikacji i dokonać legalizacji. W tym celu musisz mieć przy sobie komplet dokumentów, dowód rejestracyjny samochodu, kartę pojazdu (jeśli była wydana) oraz dowód osobisty.

Pracownik wydziału przeanalizuje kompletność oraz treść dostarczonych dokumentów i jeśli wszystko będzie w porządku, dokona wpisu w dowodzie rejestracyjnym i w karcie pojazdu. W obu dokumentach znajdzie się adnotacja o zainstalowaniu LPG w samochodzie.

Jeśli samochód ma ważny przegląd techniczny dłużej niż rok (dotyczy to nowych lub prawie nowych pojazdów), konieczne będzie skorygowanie daty kolejnego badania (przypadnie ono 12 miesięcy po dacie montażu). Auta z LPG obowiązkowo przechodzą przegląd raz do roku i nie ma tutaj znaczenia, że samochód dopiero wyjechał z salonu lub ma mniej niż 5 lat.

Czy po montażu instalacji LPG trzeba ponownie udać się na przegląd techniczny?

Wbrew obiegowej opinii nie jest to konieczne. Jeśli samochód ma ważny przegląd, to montaż instalacji nic w tej materii nie zmienia. Należy natomiast pamiętać, że w czasie dorocznego przeglądu diagnosta zażąda od właściciela pojazdu okazania dokumentów legalizacyjnych, czyli atestu na butlę i świadectwa homologacji.

Sam przegląd kosztuje 162 złote, czyli o 64 złote więcej niż w przypadku auta zasilanego benzyną lub olejem napędowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.