Zakup stuningowanego samochodu bez ryzyka

Jerzy Biernacki
09.03.2021

Stuningowane auta stanowią całkiem sporą grupę w ofertach sprzedaży. Nie brakuje na nie chętnych, co nie dziwi, gdy weźmiemy pod uwagę zalety posiadania takiego samochodu: możliwość wyróżnienia się na ulicy, poczucia większej przyjemności z jazdy, satysfakcji z posiadania unikalnego egzemplarza. Problem w tym, że wiele aut zostało stuningowanych w sposób niefachowy, a nawet zagrażający bezpieczeństwu jazdy. Jak nie wejść na minę? Wykorzystaj te wskazówki.

Żądaj okazania dokumentów potwierdzających profesjonalne przeprowadzenie tuningu

W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy auto przeszło tuning mechaniczny lub elektroniczny. Takie prace muszą zostać wykonane przez profesjonalistów. W przeciwnym razie istnieje bardzo wysokie ryzyko, że coś poszło nie tak i to jest głównym powodem sprzedaży samochodu.

Rada

Bardzo uważaj na sytuacje, w których sprzedający pozbywa się auta po kilku miesiącach od przeprowadzenia tuningu mechanicznego/chiptuningu. Może to świadczyć właśnie o tym, że nie jest zadowolony z efektów lub odnotował wysoką awaryjność samochodu.

Nie rezygnuj z wizyty w warsztacie

To, że auto zostało stuningowane przez profesjonalną firmę wcale nie daje gwarancji na to, iż jest w perfekcyjnym stanie technicznym. Kupując używany samochód zawsze należy udać się do niezależnego warsztatu mechanicznego czy autoryzowanej stacji obsługi, gdzie zlecamy dokładny przegląd auta.

Poproś o dowody zakupu części do tuningu

Jeśli sprzedający ich nie ma, to istnieje prawdopodobieństwo, że nabył je z niejasnego źródła. Mogą to być części nieoryginalne, skrajnie zużyte, niepasujące do danego modelu, co z pewnością odbiło się na jakości przeprowadzonego tuningu. Jeśli natomiast sprzedający podszedł do sprawy profesjonalnie, to na pewno ma dowody zakupu części czy certyfikaty od ich producentów.

Oceń jakość tuningu optycznego

Możesz to zrobić we własnym zakresie. Jeśli gołym okiem widać, że zmiany zostały przeprowadzone w sposób amatorski, użyto tanich części, a całość prezentuje się tragicznie, to nie ma sensu dłużej kontynuować oględzin. Skoro właściciel oszczędzał na tuningu mechanicznym, to trudno podejrzewać, że zainwestował w porządny tuning mechaniczny lub chiptuning.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.