Wymiana hamulców w samochodzie. O czym trzeba pamiętać?

Andrzej Winnicki
23.06.2022

Hamulce mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego należy o nie dbać i w porę wymieniać kluczowe elementy układu hamulcowego w samochodzie, jak tarcze i klocki. Jesteś już umówiony u mechanika? W takim razie wcześniej sprawdź najważniejsze zasady związane z wymianą hamulców.

Nie oszczędzaj na elementach układu hamulcowego

To podstawowa zasada, której naprawdę warto się trzymać. Elementy układu hamulcowego nie są na tyle drogie, aby konieczne było szukanie przesadnych oszczędności. Stawiaj na tarcze i klocki markowych firm, które są obecne na rynku od wielu lat i cieszą się zaufaniem tak kierowców, jak i mechaników.

Rada

W Internecie czasami można natrafić na świetne promocje na oryginalne elementy układu hamulcowego.

Wymieniasz tarcze? Musisz też klocki!

Wielu kierowców o tym zapomina, a i nie każdy mechanik przypomina o tym swoim klientom. Dlatego zapamiętaj: jeśli w Twoim samochodzie konieczna jest wymiana tarcz hamulcowych, to od razu musisz też wymienić klocki. W przeciwnym razie nowe tarcze mogą szybko ulec zniszczeniu, a to przecież najdroższy element całego układu.

Nie zaszkodzi wymiana płynu hamulcowego

Nie jest to może konieczne, natomiast przy okazji wymiany tarcz i klocków warto od razu poprosić mechanika o wymianę płynu hamulcowego. Dzięki temu będziesz mieć świeży cały układ odpowiedzialny za wyhamowywanie pojazdu. Koszt płynu hamulcowego to raptem kilkadziesiąt złotych, dlatego nie jest to żaden wielki wydatek.

Delikatna jazda po wymianie hamulców

Musisz pamiętać, aby bezpośrednio po wymianie tarcz i klocków hamulcowych zmienić styl jazdy na nieco delikatniejszy. Unikaj gwałtownego przyspieszania i hamowania oraz koniecznie omijaj głębokie kałuże. Układ hamulcowy będzie się docierać przez około 500-800 kilometrów – w tym czasie noga z gazu!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.