Rosnąca popularność wynajmu długoterminowego pojazdów nie dziwi, gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety tego modelu finansowania samochodu. Brak lub niska opłata wstępna, bardzo niska opłata abonamentowa, pełna obsługa po stronie wynajmującego i brak obowiązku wykupienia auta po zakończeniu umowy – to dobre powody, aby zainteresować się tym rozwiązaniem. W większości przypadków wspomniany wykup jest mało opłacalny, choć zdarzają się wyjątki. W naszym artykule omawiamy sytuacje, w których wykupienie samochodu z wynajmu długoterminowego może mieć sens.
Jeśli auto po okresie wynajmu jest uszanowane, nie ma żadnych wad, było na bieżąco serwisowane i ma niewielki przebieg, to aż szkoda byłoby je oddawać, prawda? Znasz już ten samochód, masz do niego zaufanie, nigdy nie zawiódł Cię na drodze, jest wygodny i wygląda jak nowy? W takim razie poważnie rozważ wykupienie go po zakończeniu umowy wynajmu.
Teoretycznie wynajmujący zawsze powinien wycenić samochód zgodnie z jego aktualną wartością rynkową, jednak w praktyce różnie z tym bywa. Zdarza się, że oferta złożona dotychczasowemu najemcy jest bardzo nieatrakcyjna i nie ma tutaj wielkiego pola do negocjacji. Jeśli jednak właściciel zaproponował Ci uczciwe warunki wykupu, to warto się nad tym zastanowić.
Wiele osób w okresie wynajmu utwierdza się w przekonaniu, że użytkowany samochód nie jest dla nich i z niecierpliwością czeka na zakończenie umowy. Jeśli w Twoim przypadku wygląda to zupełnie inaczej, auto jest dla Ciebie idealne i nie potrzebujesz niczego innego, to zapytaj wynajmującego o ofertę wykupienia pojazdu z wynajmu.
Jeśli już teraz wiesz, że wynajem nie do końca wpisuje się w Twoje oczekiwania i nie zamierzasz przesiadać się do innego auta w ramach nowej umowy, a jednocześnie potrzebujesz dalej samochodu, to przeanalizuj otrzymaną ofertę wykupu.
Przy okazji pamiętaj, że decydując się na wykupienie samochodu z wynajmu długoterminowego, możesz go dalej finansować leasingiem czy kredytem samochodowym. Wynajmujący na pewno przedstawi Ci konkretne propozycje.