Wyciek spod korka spustowego oleju – co może być przyczyną?

Mariusz Siwko
04.03.2024

Przy okazji rutynowego przeglądu auta na jaw może wyjść, że spod korka spustowego wycieka olej. Jeśli jest to tylko delikatne zapocenie, zwłaszcza zaschnięte, to prawdopodobnie mamy do czynienia z plamą po wymianie oleju i nie ma się tutaj czym przejmować. Gorzej, gdy wyciek jest spory, a w misce olejowej ubywa środka smarnego. Sprawdź, co może być tego przyczyną.

Uszkodzona lub zużyta uszczelka korka spustowego

Prozaiczną przyczyną takiego wycieku jest zużycie miedzianej uszczelki korka. Wielu mechaników niestety jej nie wymienia, czy to z lenistwa czy z zapominalstwa, czego efektem może być właśnie pojawienie się nieszczelności.

Niewłaściwie zamontowany korek spustowy

Bardzo częstą przyczyną wycieku jest niedostateczne dokręcenie korka spustowego, co znów zawsze jest winą mechanika lub właściciela auta, który postanowił samodzielnie wymienić olej. Korek dokręcamy zgodnie z momentem podanym przez producenta pojazdu, ewentualnie kierując się znakami.

Uszkodzenie gwintu korka spustowego lub miski olejowej

Takie sytuacje są stosunkowo rzadkie, natomiast mogą się zdarzyć w starszych autach. Pół biedy, jeśli doszło do uszkodzenia gwintu korka spustowego – wystarczy go tyko wymienić (koszt to kilkanaście złotych). Gorzej, gdy uszkodzeniu uległ gwint w misce olejowej, co będzie wymagać przegwintowania otworu na korek lub w skrajnym przypadku wymiany całej miski.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie