Wybór opon do samochodu miejskiego – na co zwracać uwagę?

Krzysztof Jagielski
02.06.2021

Wybierając opony do samochodu miejskiego, często wydaje się, że można stawiać tutaj na duże oszczędności. Niestety, podobnie jak w innych przypadkach, nie powinny one zachodzić na absolutnie każdym kroku, a zakup nieodpowiednich opon nawet do niewielkiego samochodu miejskiego, może prowadzić do zmniejszenia się naszego bezpieczeństwa podczas jazdy.

Samochód miejski – kiedy należy wymienić opony na nowe?

Poza wszelakimi uszkodzeniami mechanicznymi czy nierównomiernym zużyciem, wynikającym z problemów z geometrią pojazdu, najczęściej wyróżnia się dwa najczęstsze powody, które zmuszają kierowców do wymiany opon na nowe. Pierwszym z nich jest zmniejszająca się wysokość bieżnika, drugim – wiek opony.

Wysokość bieżnika

Kiedy bieżnik stanie się zbyt mały, konieczna jest wymiana opony na nową. Co ciekawe, polskie prawo jest bardzo mało wymagające wobec opon, na których się poruszamy. Zgodnie z prawem, możemy poruszać się samochodem, którego opony mają nie mniej, niż 1,6 mm wysokości bieżnika – to jednak skrajnie mało!

Taka opona jest już niemal łysa, i znacząco spadają jej właściwości, podobnie jak bezpieczeństwo, które taka opona zapewnia nam na drodze, nawet w przypadku poruszania się danym pojazdem jedynie po mieście. Dlatego, pomimo mało wymagającego prawa, jako odpowiedzialni kierowcy sami powinniśmy mieć większe wymagania wobec opon. Specjaliści szacują, że w przypadku opon letnich, bieżnik nie powinien być mniejszy, niż 3 mm, natomiast w przypadku opon zimowych, bieżnik nie powinien być mniejszy, niż 4 mm.

Zachowanie powyższych standardów sprawi, że opony nie będą traciły nagle swoich właściwości, a my nie będziemy narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Wiek opony

Kolejnym czynnikiem, który zmusza nas do wymiany opony, jest jej wiek. Jeżeli opona ma więcej, niż 10 lat, konieczna jest jej wymiana na nową. Tyczy się to nawet opon, które są w dobrym stanie technicznym czy mają odpowiednią wysokość bieżnika – po 10 latach mieszanka, z której opona jest wykonana, traci swoje właściwości, przez co poruszanie się na takich oponach znów nie będzie bezpieczne.

Jak wybrać opony do samochodu miejskiego?

Wybór odpowiednich opon do samochodu miejskiego uzależniony jest przede wszystkim od warunków, w jakich będziemy się poruszać, stylu jazdy, który preferujemy, jak i również samochodu, którym się poruszamy.

Najczęściej dobrym wyborem okażą się tutaj albo opony budżetowe, albo z segmentu średniego. Pierwsza propozycja będzie dobra dla osób o ograniczonym budżecie, lub poruszająca się samochodem z niewielkim silnikiem, w dobrych warunkach, i to niezbyt dynamicznie. Jeżeli jednak oczekujemy większego bezpieczeństwa i lepszych osiągów gwarantowanych przez oponę, lepiej dopłacić i zdecydować się na opony klasy średniej, które lepiej będą sprawdzać się w bardziej wymagających warunkach, ale również dobrze sprawdzą się w trasie przy większych prędkościach.

Kupując opony, warto zwrócić również uwagę na kilka aspektów, które dotyczą każdego modelu. Zaliczają się do nich:

Indeks prędkości – określa on, z jaką prędkością można poruszać się na danych oponach. Jeżeli poruszamy się szybko, wtedy warto zdecydować się na opony o wyższym indeksie prędkości, jeżeli jednak preferujemy wolną jazdę, nie ma sensu przepłacać i kupować opon o wyższym indeksie prędkości.

Indeks hałasu – określa on, czy dane opony będą głośne, czy też nie. Ten problem jednak również związany jest z autostradowymi prędkościami, bowiem tylko tam odgłos opon może być problematyczny. Jeżeli poruszamy się po mieście i raczej go nie opuszczamy, nie ma sensu dopłacać za cichsze opony, skoro w miejskiej jeździe różnica między nimi niemal nie będzie dostrzegalna.

Indeks nośności – należy zwrócić uwagę, ile waży nasz pojazd i jak ten ciężar rozkłada się na poszczególną z osi pojazdu. W taki sposób należy dopasować opony do naszego samochodu, jednak w przypadku samochodu miejskich, najczęściej są one lekkie lub bardzo lekkie, dlatego indeks nośność w ich przypadku nie będzie musiał być zbyt wysoki.

Klasa hamowania na mokrej nawierzchni – w tym przypadku nie można na niej oszczędzać nawet w przypadku opon do samochodów miejskich. Zwłaszcza w mieście często będziemy hamować, to również tam najczęściej ktoś może wyskoczyć przed nasze koła, czy przed nami gwałtownie zahamować. Jeżeli więc chcemy mieć większe szanse na to, by pomimo hamowania, w nic i nikogo nie uderzyć, należy zwrócić uwagę na to, by opony jak najlepiej zachowywały się podczas hamowania na mokrej nawierzchni.

Skąd czerpać wiedzę o oponach?

Poszczególne komplety opon różnych producentów będą się od siebie znacząco różnić, nawet gdy należą do tej samej grupy opon (np. opon budżetowych). Jeżeli chcemy wiedzieć, jak poszczególne opony sprawdzają się np. na mokrej nawierzchni, najlepiej dowiedzieć się o nich więcej z testów ADAC.

Wsparcie merytoryczne: sklep Oponyprofi.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie