Wybite tuleje wahacza a bezpieczeństwo. Nie ignoruj tej usterki!

Jerzy Biernacki
19.10.2022

Czy wiesz, że wahacze są jedynymi elementami zawieszenia, które faktycznie łączą nadwozie z podwoziem? Dlatego wszelkie uszkodzenia wahaczy mają krytyczny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Najczęstszymi usterkami są wybite tuleje oraz zużyte sworznie wahaczy. Nie można tego bagatelizować i jeśli czujesz, że z autem jest coś nie tak (np. po wjechaniu w głęboką dziurę), to szybko odwiedź stację diagnostyczną i poproś o sprawdzenie zawieszenie. Dowiedz się też, jaki wpływ mają wybite tuleje wahacz na bezpieczeństwo jazdy.

Niepewne prowadzenie przy wyższych prędkościach

O tym, że z tulejami wahaczy jest coś nie tak, najszybciej można się przekonać podczas jazdy autostradą lub drogą ekspresową. Wyczujesz, że samochód niepewnie się prowadzi, jakby przez cały czas jechał w koleinach. Jest to nieprzyjemne i ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ponieważ nie możesz się skupić na niczym innym tylko na ciągłym korygowaniu kierunku jazdy.

Myszkowanie samochodu

Myszkowanie to bardzo charakterystyczny objaw sugerujący konieczność przyjrzenia się tulejom wahacza lub sworzniom wahacza. Jeśli samochód podczas jazdy żyje własnym życiem, a jego prowadzenie jest podobne do jazdy w czasie silnej wichury (choć nie wieje), to możesz mieć niemal pewność, że to wina wahaczy. Jazda takim autem jest skrajnie niebezpieczna, ale też męcząca, dlatego jak najszybciej umów się do mechanika lub odwiedź stację diagnostyczną.

Ściąganie podczas przyspieszania i hamowania

Wybite tuleje wahacza powodują, że zawieszenie traci fabryczną sztywność, jest bardzo miękkie, nie zapewnia odpowiedniego oparcia nadwoziu samochodu. W efekcie podczas gwałtownego przyspieszania oraz hamowania poczujesz, że auto mocno ściąga – na przykład w lewo czy w prawo. Nie musimy chyba tłumaczyć, jak bardzo jest to niebezpieczne, szczególnie w warunkach wzmożonego ruchu czy na śliskiej nawierzchni.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie