Wybieramy samochód dla rodziny. 5 cech, które powinno posiadać tego typu auto

Maciej Piwowski
17.11.2015

Polska motoryzacja wciąż jest w europejskim ogonie. Jeździmy coraz lepszymi samochodami, ale głównie z drugiej ręki, nie możemy też sobie pozwolić na posiadanie kilku egzemplarzy na różne okazje. Rządzi u nas uniwersalizm i praktyczność. Z tego głównie powodu jeszcze kilka lat temu rolę auta rodzinnego pełniły w naszym kraju Matizy, Fiaty Punto czy – to już była ekstrawagancja – Ople Astra. Starsi czytelnicy na pewno pamiętają jeszcze czasy, gdy na rodzinne wakacje jeździło się poczciwym Maluchem. Rzeczywistość się jednak zmieniła i dziś wybierając samochód dla rodziny powinniśmy zwracać uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów. My znaleźliśmy 5 cech, którymi takie auto musi się wyróżniać.

  1. Funkcjonalne wnętrze – to bardzo ważna kwestia z punktu widzenia rodziny. Pod względem przemyślanego i pomysłowego rozplanowania wnętrza nie mają sobie równych auta francuskie. Powinniśmy zwrócić uwagę na wszelkie schowki, ilość miejsca na nogi, szczególnie na tylnej kanapie. Jeśli nasza rodzina liczy więcej niż troje dzieci, musimy poszukać samochodu 6- lub 7-miejscowego. Niekoniecznie VAN-a, ale np. SUV-a czy kombi z opcją dodatkowych foteli w bagażniku.

  2. Bezpieczeństwo - bezsprzecznie jest najważniejsze. Auto rodzinne musi zapewniać wszystkim pasażerom maksymalny poziom bezpieczeństwa. Zwracajmy więc uwagę, czy wybrany przez nas model oferuje poduszki powietrzne nie tylko z przodu, ale także kurtynowe i tylne. Oczywiście szukajmy samochodu wyposażonego w ABS, ESP, może uda nam się także znaleźć egzemplarz z EBD.

  3. Komfort użytkowania – nie chodzi wyłącznie o wyposażenie, ale także o samą konstrukcję samochodu. Dla rodziny powinniśmy wybrać model pięciodrzwiowy z dużym bagażnikiem. Jeśli nie chcemy na co dzień wozić w nim powietrza, zdecydujmy się na hatchbacka, ale z opcją zamontowania na bagażnika dachowego na dłuższe wyprawy. Zwracajmy również uwagę na to, jak w danym modelu zajmuje się miejsce – jeśli będzie z nami podróżować osoba starsza, wówczas dobrym pomysłem będzie wybranie auta o podwyższonym zawieszeniu.

  4. Ekonomiczność – rodzinne wakacje nie będą bardzo kosztowne (przynajmniej pod względem kosztu dojazdu na miejsce), jeśli wybierzemy auto z ekonomicznym silnikiem. Wcale nie musi to być jednostka wysokoprężna, która jest bardzo kosztowna w naprawach. Pamiętajmy, że samochód na co dzień i tak pewnie będzie użytkowany głównie w mieście, gdzie lepiej czują się silniki benzynowe. Nie ulegajmy też podświadomości i nie decydujmy się na zbyt słabą jednostkę – wówczas w trasie będziemy zmuszeni mocno ją „poganiać”, co przełoży się na drastyczny wzrost zużycia paliwa.

  5. Preferencje obojga kierowców – autem rodzinnym niekoniecznie musi jeździć wyłącznie mężczyzna. Dlatego zakupu samochodu warto dokonywać wspólnie. Pani powinna czuć się za jego kierownicą równie dobrze, jak pan. Zwróćmy uwagę na zakres regulacji fotela oraz pożądane przez kobiety dodatki, takie jak elektryczne sterowanie lusterkami, wygodne fotele i dobra widoczność.

 

Auto dla rodziny wcale nie musi być bardzo przepastne i niepraktyczne w codziennej eksploatacji. Jeśli wybierzemy model wyposażony w masę przemyślanych rozwiązań, z łatwością wykorzystamy każdy centymetr jego powierzchni. W tej roli najlepiej sprawdzają się minivany, wśród których godne polecenia są np. Renault Scenic, Mazda 5, Ford C-Max czy Volkswagen Touran.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie