Współpraca z firmą skupującą odszkodowania - zalety i wady

Mariusz Siwko
20.07.2020

Walka o odszkodowanie związane z kolizją lub wypadkiem w ruchu drogowym jest często niezwykle długim procesem, szczególnie kiedy nie zgadzamy się z kwotą przedstawioną nam przez ubezpieczyciela. Zaniżone koszty, oferowanie części zamiennych, szacowana wartość samochodu - to tylko niektóre chwyty, którymi posługują się firmy, aby zaoszczędzić na swoich klientach. Na szczęście mamy kilka możliwości, dzięki którym możemy dochodzić swoich praw, a przez to otrzymać należną rekompensatę pozwalającą całkowicie pokryć szkodę. Należą do nich m.in. wynajęcie rzeczoznawcy samochodowego lub sprzedanie szkody firmie zajmującej się skupowaniem odszkodowań.

Jak działa firma skupująca odszkodowania? 

Każdy, kto czuje, że kwota jego odszkodowania jest zaniżona w stosunku do powstałej szkody może zwrócić się do specjalnej firmy odszkodowawczej XPRIME, która może pośredniczyć między nami, a ubezpieczycielem. Może także wyjść do nas z propozycją odkupienia odszkodowania, wypłacając gotówkę. W takim wypadku przejmuje ona całkowicie sprawę i w jej interesie jest wywalczenie odpowiedniej sumy pieniędzy. Dla nas "przygoda" z firmą ubezpieczeniową się kończy i nie musimy martwić się o dalszy przebieg sprawy. 

Powstaje zatem pytanie czy faktycznie współpraca z firmą skupującą odszkodowania jest opłacalna?

Sprawy związane z wypłacaniem odszkodowań i zaniżaniem ich wysokości przez firmy ubezpieczeniowe stały się na tyle powszechne, że zaczęły powstawać firmy, które w imieniu poszkodowanego walczą od dopłatę do odszkodowania skupując od niego całą szkodę. Na pewno dla kierowcy jest to jedna z najszybszych form otrzymania pieniędzy, szczególnie, że proces ten jest stosunkowo szybszy niż odwoływanie się do ubezpieczyciela "na własną rękę". Ponadto kancelaria nawiązująca z nami współpracę całkowicie bierze na siebie wszystkie ryzyka związane z roszczeniem sobie praw do dopłaty odszkodowania. Nawet w przypadku przegranej sprawy my otrzymujemy kwotę na jaką się umawialiśmy. 

W jaki sposób sprzedamy swoją szkodę?

Po skontaktowaniu się z firmą musimy wysłać im kosztorys. Zostanie on poddany analizie, podczas której kancelaria dowie się czy ubezpieczyciel będzie wstanie dopłacić pewną kwotę do orzeczonej sumy. Następnie z nami ustalana jest kwota, za jaką możemy sprzedać odszkodowanie. Po podpisaniu umowy nie możemy już dochodzić żadnych rekompensat od ubezpieczyciela. Minusem jest fakt, że nie poznamy ostatecznej kwoty jaką dana firma wywalczy. Pomimo to trzeba mieć świadomość, że na pewno będzie się starać "wyjść na swoje". 

Musimy pamiętać, że nie każdą szkodę możemy sprzedać. Prawo nie zezwala bowiem na skup odszkodowania w przypadku roszczenia zadośćuczynienia powstałych szkód na osobach fizycznych. Tylko w momencie szkody komunikacyjnej jest to możliwe, pod warunkiem, że nie minęły jeszcze 3 lata od momentu wystąpienia zdarzenia. 

Na szczęście dla nas skuteczność takich firm jest bardzo duża, co widać po wielu wygranych sprawach. Sprzedaż odszkodowania jest idealnym sposobem odzyskania należnych pieniędzy, szczególnie kiedy boimy się długich batalii sądowych, a także kosztów, które musielibyśmy ponieść w związku z założeniem sprawy (oczywiście w przypadku wygranej wszystkie koszty pokrywa strona przegrana, jednak na start musimy wyłożyć pewną sumę gotówki). 

Warto nawiązać współpracę z taką firmą?

Na pewno warto nawiązać współpracę z firmą odszkodowawczą, ponieważ zmniejszy nam to czas oczekiwania na kwotę odszkodowania, która byłaby dla nas satysfakcjonująca oraz w razie czego pozwoli uniknąć zakładania sprawy sądowej. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie