Woda w reflektorze? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić

Antoni Kwapisz
24.10.2022

Nieszczelne reflektory samochodowe to dość standardowy problem, zwłaszcza w starszych autach. Niekoniecznie musi to zdradzać wypadkową przeszłość pojazdu. Lampa mogła ulec rozszczelnieniu z wielu powodów. Ważne, aby tego nie ignorować i jak najszybciej usunąć defekt. Co można poradzić na wodę w reflektorze samochodowym? Mamy dla Ciebie gotową instrukcję działania.

Zdemontuj cały reflektor

Nie jest to nic trudnego, choć w przypadku przednich reflektorów konieczne może być częściowe zdemontowanie zderzaka. Ostrożnie rozepnij wszystkie kostki, wyjmij żarówki i przy okazji wymień je na nowe, stare zostawiając sobie jako zapasowe.

Usuń wodę i dokładnie osusz wnętrze lampy

Woda musi zostać usunięta w całości, dlatego dobrym pomysłem będzie zabranie lampy na noc do domu czy innego ogrzewanego pomieszczenia. Możesz również pomóc sobie suszarką do włosów. Na koniec umieść we wnętrzu chusteczkę higieniczną, aby mieć pewność, że w reflektorze nie ma już wilgoci.

Poszukaj źródła przecieku

Tym źródłem może być właściwie cokolwiek: od drobnego pęknięcia, przez uszkodzoną lub zgubioną zaślepkę żarówek, aż po ukruszone uszczelnienie. Każdy taki defekt musi zostać naprawiony, w przeciwnym razie w lampie ponownie pojawi się woda – po pierwszym deszczu lub wilgotnym poranku.

Wymień masę uszczelniającą

Każda lampa samochodowa posiada fabryczną masę uszczelniającą, która po latach może już nie spełniać swojej funkcji. Warto ją zatem wymienić. Dokładnie oczyść lampę ze starej masy, nakładając nowy uszczelniacz przeznaczony do reflektorów samochodowych.

Pęknięcie zabezpiecz np. klejem na gorąco

Sam klej nie ma oczywiście właściwości uszczelniających, natomiast przy jego pomocy można łatwo naprawić pęknięcie w reflektorze – na przykład dobierając fragment tworzywa z innej lampy. Postaraj się zrobić to estetycznie. Na koniec wygładź miejsce naprawy papierem ściernym i wykończ powierzchnię pastą polerską.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.