Wady opon wielosezonowych, o których często się nie mówi

Antoni Kwapisz
19.12.2022

Opony wielosezonowe lub całoroczne to coraz częstszy wybór polskich kierowców. Zimy mamy jakie mamy, dlatego wiele osób dochodzi do wniosku, że nie potrzebuje ogumienia na lato i zimę. Opony wielosezonowe rzeczywiście dobrze sprawdzają się w umiarkowanym klimacie, natomiast przed ich zakupem trzeba sobie zdać sprawę z kilku istotnych, a często pomijanych wad tego typu ogumienia. Omawiamy je w naszym poradniku.

Są niepewne przy bardzo niskich temperaturach

Choć mieszanka gumowa użyta do produkcji opony wielosezonowej jest stosunkowo miękka, to jednak przy minusowych temperaturach twardnieje o wiele szybciej niż zimowa. Efekt jest taki, że podczas jazdy samochodem w czasie mrozu wyraźnie czuć, że auto prowadzi się mniej pewnie.

Średnio radzą sobie w kopnym śniegu

Opona wielosezonowa to kompromis. Ma być niezła w każdych warunkach drogowych, natomiast tylko niezła. Szczególnie przekonają się o tym kierowcy, którym przyjdzie jeździć po śniegu właśnie na takim ogumieniu. W kopnym śniegu opona całoroczna ma wyraźne problemy, co może się skończyć poślizgiem i trudnościami z wyjechaniem z zasypanego miejsca parkingowego.

Słabo hamują na ubitym śniegu i lodzie

Co prawda opony zimowe również nie gwarantują skutecznego hamowania w takich warunkach, ale jednak są pod tym względem dużo pewniejsze. Na oponie wielosezonowej hamowanie na lodzie czy ubitym śniegu wiąże się z większym ryzykiem wpadnięcia w poślizg lub wjechania w tył poprzedzającego pojazdu.

Szybko zużywają się w czasie upałów

To bardzo poważna wada opon całorocznych. Wiele osób kupuje je dla oszczędności, po czym przekonuje się, ze wymiana ogumienia co 2-3 lata z pewnością nie jest ekonomiczna. Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny w sytuacji, gdy ktoś intensywnie użytkuje samochód w okresie letnim, kiedy to opony całoroczne zużywają się bardzo szybko, nie zapewniając przy tym optymalnej przyczepności na rozgrzanym asfalcie (szczególnie dokuczliwe podczas szybkiej jazdy autostradą czy drogą ekspresową).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie