Upał? Nie zostawiaj dziecka w samochodzie nawet na chwilę!

Remigisz Szulc
14.07.2022

Upalna pogoda latem nie jest niczym nadzwyczajnym, natomiast można odnieść wrażenie, że wielu kierowców wciąż jest tym zaskoczonych. Stąd mnożą się przypadki skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania, jakim jest zostawienie dziecka w rozgrzanym samochodzie – oczywiście „tylko na chwilę”. Nigdy nie należy tego robić, o czym więcej przeczytasz w naszym poradniku.

Kilka minut w rozgrzanym samochodzie? To może się skończyć tragicznie!

Rodzice zostawiający dzieci w samochodzie w gorący dzień zawsze tłumaczą się w ten sam sposób: przecież to tylko kilka minut, nic złego nie mogło się stać. Otóż mogło! Już 5 minut w samochodzie pozostawionym w pełnym słońcu, gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, może spowodować skrajne odwodnienie organizmu. U dzieci udar cieplny postępuje błyskawicznie!

Musimy pamiętać, że wnętrze samochodu w czasie upalnej pogody momentalnie zamienia się w saunę. Temperatura z łatwością może przekroczyć 50 stopni Celsjusza, a to są już warunki bezpośrednio zagrażające życiu dziecka.

Nie ma żadnych wyjątków

Nie, nie można szukać wymówek dla swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Nie ma znaczenia, czy chcemy tylko wyskoczyć po bułki do sklepu, czy może załatwić coś w banku. Dziecko za każdym razem idzie z rodzicem – nawet jeśli trzeba je wypiąć z fotelika.

Zawsze upewnij się, że dziecko nie zostało w samochodzie

Choć może się to wydawać totalną abstrakcją, to naprawdę zdarzają się sytuacje, w których rodzice zapominają, że wiozą ze sobą dziecko. Pośpiech, poranne podenerwowanie, masa spraw do załatwienia i maluch smacznie śpiący w foteliku na tylnej kanapie – to gotowy przepis na to, aby nieświadomie narazić swoją pociechę na śmiertelne niebezpieczeństwo.

Pamiętamy również o zwierzętach domowych

Dzieci są najważniejsze, natomiast wioząc ze sobą zwierzę domowe również nie wolno go zostawiać w rozgrzanym samochodzie. Uchylenie szyby absolutnie nie wystarczy. Kot idzie z właścicielem w transporterze, z kolei psa w ostateczności można przywiązać smyczą do barierki, oczywiście w cieniu i z miską wody. To abecadło zdrowego rozsądku kierowcy w okresie upałów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.