Tuning rodzinnego VAN-a: czy to ma sens?

Mateusz Nowak
19.02.2021

VAN-y i minivany są złośliwie określane mianem „tatowozów”. Mało kto wybiera taki samochód ze względów estetycznych, dla frajdy z jazdy czy spełnienia swoich motoryzacyjnych marzeń. VAN lub minivan ma być wyłącznie praktyczny i tego od niego oczekujemy. Z drugiej jednak strony jeżdżąc takim samochodem nie odczuwamy większej przyjemności, nie mamy poczucia posiadania wyjątkowego auta. Można to natomiast zmienić inwestując w tuning rodzinnego VAN-a. Pomysły? Kilka inspiracji znajdziesz w naszym poradniku.

Popracuj nad zawieszeniem i układem kierowniczym

Podstawowym problemem rodzinnych VAN-ów i minivanów jest to, że źle się prowadzą. Wynika to z konstrukcji pojazdu – wysokiego, mocno przechylającego się w zakrętach, zwykle też mającego bardzo komfortowo zestrojone zawieszenie. Jeśli siadając za kierownicą swojego VAN-a od razu czujesz irytację, a nie chcesz się go pozbywać, bo jednak świetnie sprawdza się do wożenia rodziny, to czas pomyśleć o wprowadzeniu zmian w zawieszeniu.

Dużo da już obniżenie oraz utwardzenie zawieszenia, co pozytywnie wpłynie na prowadzenie auta w zakrętach. Owszem, ucierpi na tym komfort, natomiast właściwości jezdne powinny zostać znacząco poprawione. Tutaj rada: wprowadzenie zmian w zawieszeniu zleć doświadczonemu mechanikowi, który dobierze odpowiednie części. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Większe felgi zawsze zrobią swoje

Jeśli nie dysponujesz pokaźnym budżetem i po prostu nie chcesz dużo inwestować w rodzinnego VAN-a, to dobrym pomysłem będzie zastosowanie większych felg ze szerszymi oponami o niższym profilu. Cała konstrukcja pojazdu nieco się obniży, poprawią się również właściwości jezdne, zwłaszcza w zakrętach. Auto zyska także na estetyce, bo nic nie uatrakcyjnia wyglądu samochodu tak, jak ładne, duże felgi aluminiowe.

Zmiany w wyglądzie

Śmiało możesz też popracować nad wyglądem karoserii pojazdu. Wbrew pozorom nawet rodzinny VAN może wyglądać świetnie i dynamicznie. Zacznij od poszukania oryginalnych części i akcesoriów, np. z mocniejszych, usportowionych wersji tego modelu.

Tuning mechaniczny? Czemu nie!

Jeśli Twoim problemem jest niesatysfakcjonująca dynamika pojazdu, to koniecznie rozważ zainwestowanie w tuning mechaniczny lub elektroniczny, nazywany też chiptuningiem. Ten drugi sprawdzi się wyłącznie w aucie z silnikiem turbodoładowanym. Efekt będzie natychmiastowy i istnieje duża szansa, że po takim zabiegu poczciwy VAN zacznie dawać Ci frajdę z jazdy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.