VAN-y i minivany są złośliwie określane mianem „tatowozów”. Mało kto wybiera taki samochód ze względów estetycznych, dla frajdy z jazdy czy spełnienia swoich motoryzacyjnych marzeń. VAN lub minivan ma być wyłącznie praktyczny i tego od niego oczekujemy. Z drugiej jednak strony jeżdżąc takim samochodem nie odczuwamy większej przyjemności, nie mamy poczucia posiadania wyjątkowego auta. Można to natomiast zmienić inwestując w tuning rodzinnego VAN-a. Pomysły? Kilka inspiracji znajdziesz w naszym poradniku.
Podstawowym problemem rodzinnych VAN-ów i minivanów jest to, że źle się prowadzą. Wynika to z konstrukcji pojazdu – wysokiego, mocno przechylającego się w zakrętach, zwykle też mającego bardzo komfortowo zestrojone zawieszenie. Jeśli siadając za kierownicą swojego VAN-a od razu czujesz irytację, a nie chcesz się go pozbywać, bo jednak świetnie sprawdza się do wożenia rodziny, to czas pomyśleć o wprowadzeniu zmian w zawieszeniu.
Dużo da już obniżenie oraz utwardzenie zawieszenia, co pozytywnie wpłynie na prowadzenie auta w zakrętach. Owszem, ucierpi na tym komfort, natomiast właściwości jezdne powinny zostać znacząco poprawione. Tutaj rada: wprowadzenie zmian w zawieszeniu zleć doświadczonemu mechanikowi, który dobierze odpowiednie części. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!
Jeśli nie dysponujesz pokaźnym budżetem i po prostu nie chcesz dużo inwestować w rodzinnego VAN-a, to dobrym pomysłem będzie zastosowanie większych felg ze szerszymi oponami o niższym profilu. Cała konstrukcja pojazdu nieco się obniży, poprawią się również właściwości jezdne, zwłaszcza w zakrętach. Auto zyska także na estetyce, bo nic nie uatrakcyjnia wyglądu samochodu tak, jak ładne, duże felgi aluminiowe.
Śmiało możesz też popracować nad wyglądem karoserii pojazdu. Wbrew pozorom nawet rodzinny VAN może wyglądać świetnie i dynamicznie. Zacznij od poszukania oryginalnych części i akcesoriów, np. z mocniejszych, usportowionych wersji tego modelu.
Jeśli Twoim problemem jest niesatysfakcjonująca dynamika pojazdu, to koniecznie rozważ zainwestowanie w tuning mechaniczny lub elektroniczny, nazywany też chiptuningiem. Ten drugi sprawdzi się wyłącznie w aucie z silnikiem turbodoładowanym. Efekt będzie natychmiastowy i istnieje duża szansa, że po takim zabiegu poczciwy VAN zacznie dawać Ci frajdę z jazdy.