Przystanek wiedeński – czy możesz na niego wjechać?

Marek Szydełko
05.04.2025

Przystanki wiedeńskie to coraz częstszy widok w polskich miastach. Samorządy budują je z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa pasażerów komunikacji miejskiej, promując ten sposób transportu. Kierowcy często są zdezorientowani i nie wiedzą, czy mogą wjechać na wyniesiony przystanek. Wątpliwości rozwiewamy w naszym poradniku.

Czym jest przystanek wiedeński?

Jest to rodzaj przystanku, w którym torowisko tramwajowe przebiega środkiem jezdni, a obszar przystanku jest podniesiony do poziomu chodnika. Taka konstrukcja ułatwia pasażerom wsiadanie i wysiadanie z tramwaju, jednocześnie spowalniając ruch samochodowy.

Zasady ruchu na przystanku wiedeńskim

Kierowca ma obowiązek zatrzymać się przed przystankiem, gdy nadjeżdża tramwaj lub trwa wymiana pasażerów. Reguluje to art. 26 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Obowiązkiem kierowcy jest zapewnić pieszym swobodne dojście do tramwaju i zejście z niego. Dotyczy to również autobusów.

Pieszego nie wolno pospieszać, trąbić ani próbować wymusić pierwszeństwa. Grozi za to mandat do 300 zł i 6 punktów karnych.

Kierowca może ruszyć dopiero, gdy na przystanku nie ma pieszych. Jeśli tramwaj stoi na przystanku, ale nikt do niego nie wsiada ani nie wysiada, możesz ostrożnie przejechać przez przystanek wiedeński, zachowując maksymalną ostrożność.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie