Tuning optyczny samochodu – czego nie wolno modyfikować?

Krzysztof Jagielski
07.11.2017

Jeśli chcesz, aby Twoje auto wyróżniało się spośród tysięcy takich samych modeli jeżdżących po polskich drogach, to z pewnością chodzi Ci po głowie pomysł przeprowadzenia tuningu optycznego. W naszym kraju kojarzy się on z niezbyt urodziwymi przeróbkami, ale w rzeczywistości dobrze wykonany tuning naprawdę poprawia wygląd samochodu. Musisz jednak nie wiedzieć,  że polskie prawo zakazuje wykonywania niektórych modyfikacji. Przeczytasz o tym w naszym poradniku.

Tuning optyczny jest dozwolony

W Polsce nie ma zakazu wykonywania modyfikacji w zakresie wyglądu samochodu. Wczytując się dokładnie w Kodeks drogowy można wręcz dojść do wniosku, że dozwolone jest wszystko, co... nie jest zabronione. A zabronione jest to, co mogłoby mieć wpływ na obniżenie poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach. Prawo zakazuje tuningu, który w jakikolwiek sposób utrudnia życie innym kierowcom, rowerzystom czy pieszym.

Jeśli więc masz wątpliwości, czy planowane modyfikacje mieszczą się w przyjętych przepisach, zapoznaj się z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Rada

Koniecznie sprawdź też, czy planowane modyfikacje nie spowodują odmowy podbicia przeglądu okresowego pojazdu. Najlepiej skonsultuj to z diagnostą.

Tego absolutnie nie wolno robić

Z tuningiem optycznym przede wszystkim kojarzy się przyciemnianie szyb. W Polsce niedozwolone jest przyciemnienie bocznych szyb w zakresie większym niż 70% przepuszczalności światła, a przypadku szyby przedniej – 75%. Policja dysponuje specjalnymi miernikami i jeśli stwierdzi przekroczenie przepisów, to zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu.

Jeśli chodzi o takie modyfikacje, jak np. wymiana kierownicy czy lusterek, to prawo tego nie zabrania. Pod jednym warunkiem: nowe akcesoria muszą posiadać homologację dopuszczającą je do użytku w Unii Europejskiej, ale oczywiście poza Wielką Brytanią (obowiązuje tam ruch lewostronny).

Popularnym zabiegiem zaliczanym do tuningu optycznego jest wymiana felg aluminiowych na większe. Nie ma z tym żadnego problemu, o ile koła mieszczą się w obrysie auta i nie utrudniają wykonywania manewrów.

Zabronione jest natomiast przyciemnianie reflektorów i wykonywanie jakichkolwiek innych zabiegów mogących wpłynąć na pogorszenie emisji światła. Niewielu kierowców wie, że prawo zabrania modyfikowania oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Ciekawostką jest również fakt, że ramka tablicy nie może powodować oślepiania innych kierowców, dlatego zabronione są ramki z modnym elementem chromowanym.

Poza tym kieruj się też zdrowym rozsądkiem i nie montuj elementów, które mogłyby utrudniać Ci widoczność – np. gigantycznego spojlera z tyłu pojazdu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.