Tanie części do tuningu – gdzie ich szukać?

Marek Szydełko
21.03.2023

Tuningowanie samochodu, zwłaszcza gustowne i z wykorzystaniem markowych elementów, nigdy nie było tanim hobby. Są jednak sposoby na to, aby diametralnie zmienić wygląd auta i nie wydać przy tym małej fortuny. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać tanich części do tuningu. Mamy dla Ciebie najlepsze wskazówki.

Złomowiska

Na dobry początek poszukaj złomowisk samochodowych w odległości do około 100 kilometrów od Twojego miejsca zamieszkania. Warto odwiedzić je osobiście, aby rozejrzeć się za potrzebnymi częściami do tuningu konkretnego modelu samochodu. Być może Ci się poszczęści i znajdziesz kilka perełek, które lada dzień mają zostać zamienione na surowce wtórne?

Komisy samochodowe

To nie jest oczywisty kierunek poszukiwań, natomiast z doświadczenia wiemy, że komisy samochodowe – zwłaszcza w Niemczech (w tureckich dzielnicach) mogą być świetnym źródłem tanich części do tuningu. Warunek jest jeden: musisz być gotów na zakup całego pojazdu. Jeśli cena jest atrakcyjna, to taka operacja może być bardzo opłacalna, zwłaszcza w porównaniu z kupowaniem poszczególnych części osobno.

Aukcje internetowe

Nie mamy jednak na myśli aukcji, na których sprzedający oferują konkretne części. Chodzi tutaj o aukcje całych samochodów, na przykład zajętych przez komorników, porzuconych, ogłaszanych przez firmy ubezpieczeniowe etc. Naprawdę można natknąć się na perełki, które jako całość nie prezentują może wysokiej wartości, natomiast są świetnym źródłem części do tuningu innego samochodu.

Rynki zagraniczne

Polska jest dość ubogim rynkiem pod względem dostępności atrakcyjnych części do tuningu, a już zwłaszcza oryginalnych i do rzadkich modeli samochodów. Dlatego w ich poszukiwaniu warto zajrzeć na rynki zagraniczne. W dobie Internetu jesteś w stanie bez większego problemu znaleźć zarówno rozbite samochody będące „dawcami” części, jak i same elementy tuningowe. Najlepiej jest rozejrzeć się za nimi w takich krajach, jak Japonia, USA, Niemcy oraz Wielka Brytania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.