Światła przeciwmgielne to obowiązkowy element wyposażenia samochodu. Okazuje się jednak, że wielu kierowców kompletnie nie wie, jak i kiedy należy ich używać. Ba, nie brakuje kierowców, którzy nawet nie potrafią włączyć tych świateł. Po garść podstawowych wskazówek zajrzyj do naszego artykułu.
W samochodach montowane są dwa rodzaje świateł przeciwmgielnych:
Światła przeciwmgielne powinny być włączane tylko wtedy, gdy jest to konieczne, czyli w warunkach ograniczenia widoczności: podczas gęstej mgły, intensywnych opadów deszczu lub śniegu, a także – o czym często się zapomina – gdy utrzymuje się smog.
Jeśli chodzi o tylne światła przeciwmgielne, to przepisy wskazują, że można je włączać tylko wtedy, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów. Praktycznym sposobem na ocenę tej odległości jest obserwacja słupków przy drogach, które ustawione są co 100 metrów – jeśli nie widzimy kolejnego słupka, oznacza to, że należy włączyć tylne światło przeciwmgielne.
Kierowca może zostać ukarany mandatem zarówno za nieużywanie, jak i nieprawidłowe korzystanie ze świateł przeciwmgielnych.
Przykładowo: nieuzasadniona jazda z włączonym tylnym światłem przeciwmgielnym jest zagrożona mandatem w wysokości 200 zł (plus 2 punkty karne). Z kolei korzystanie z przednich świateł przeciwmgielnych, gdy nie ma takiej potrzeby, oznacza mandat w kwocie 100 zł (bez punktów).