Strefa zamieszkania: podstawowe zasady bezpieczeństwa

Krzysztof Jagielski
04.01.2024

Strefy zamieszkania funkcjonują w naszym kraju od wielu lat i to z powodzeniem. Rzeczywiście wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców osiedli, przy czym wciąż nie wszyscy kierowcy respektują zasady poruszania się po takich strefach. Najważniejsze z nich przybliżamy w naszym poradniku.

Ograniczenie prędkości

W strefie zamieszkania obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h i należy go bezwzględnie przestrzegać. Jazda z niską prędkością praktycznie wyklucza ryzyko wypadków, w tym potrącenia pieszych.

Uwaga na dzieci!

W strefach zamieszkania należy się spodziewać, że w każdej chwili pod koła samochodu może wybiec czy wjechać dziecko, na przykład na rowerku biegowym. Jadąc wolno w porę je zauważysz i unikniesz potrącenia.

Unikanie hałasu

Strefy zamieszkania służą nie tylko zwiększeniu bezpieczeństwa mieszkańców, ale również poprawieniu ich komfortu życia. Stąd ograniczenie prędkości, które przekłada się zmniejszenia hałasu generowanego przez silniki samochodów czy elementy zawieszenia podczas pokonywania progów zwalniających. Jadąc przez strefę staraj się nie utrzymywać wysokich obrotów silnika, nie gazować, nie ruszać i nie hamować z piskiem opon.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie