Stoły warsztatowe dla profesjonalistów i amatorów

Mateusz Nowak
26.05.2020

Odpowiednio zorganizowana, a więc ergonomiczna, wygodna i bezpieczna przestrzeń robocza to podstawa w każdym warsztacie. Ma ona znaczenie nie tylko dla komfortu pracy, ale również jej efektywności. Pomaga bowiem dobrze zorganizować niezbędne narzędzia czy materiały, zapewnia łatwy do nich dostęp i pozwala uniknąć szukania potrzebnych rzeczy. W zorganizowaniu odpowiedniego stanowiska roboczego, zarówno w profesjonalnych, jak i amatorskich warsztatach, niezwykle pomocne będą stoły warsztatowe. W tym artykule przyjrzymy się bliżej ich różnym rodzajom i funkcjom, które oferują.

Typy stołów warsztatowych

Myśląc o tym, jaki stół warsztatowy wybrać, trzeba przede wszystkim zastanowić się, do czego jest on potrzebny. Istnieją bowiem rozmaite typy stołów do warsztatu, które różnią się zastosowaniem i dostępnymi funkcjami. Do najważniejszych rodzajów należą:

  • Warsztatowe stoły zaciskowe wyposażone w specjalne systemy złożone ze szczęk i uchwytów, dzięki którym możliwe jest podtrzymanie i stabilizacja elementów, nad którymi pracujemy. Świetnie sprawdzają się zatem przy obróbce materiałów. Stoły zaciskowe często mają regulację nie tylko w zakresie wysokości blatu, ale również jego nachylenia, co znacznie zwiększa funkcjonalność.

  • Warsztatowe stoły składane, czyli meble kompaktowe i praktyczne szczególnie na małych przestrzeniach. Można je złożyć, nie zajmują więc wiele miejsca, a ponieważ są lekkie, zapewniają dużą mobilność. Tego rodzaju stoły do warsztatu zazwyczaj mają jednak niewielkie rozmiary i pozbawione są dodatkowych funkcji oraz miejsca do przechowywania. Sprawdzą się więc raczej w przypadku amatorskich zastosowań lub w tych warsztatach, w których będą pełniły jedynie rolę pomocniczą.

  • Stolarskie stoły warsztatowe, czyli meble dedykowane pracom stolarskim. Wyposażone są zazwyczaj w obszerny blat roboczy oraz liczne półki i szuflady na narzędzia i materiały.

Ta lista oczywiście nie wyczerpuje wszystkich rodzajów stołów warsztatowych i ich funkcji. Daje jednak pojęcie o tym, jak ważne jest dobranie modelu odpowiedniego do naszego profilu działalności.

Wygodne i praktyczne stanowisko pracy

Stół warsztatowy jest głównym stanowiskiem pracy, dlatego powinien być wygodny i praktyczny. Ergonomię i komfort zapewnią odpowiednie gabaryty blatu, właściwy układ funkcjonalny wszystkich elementów mebla, a także jego odpowiednio solidna i stabilna konstrukcja.

Myśląc o wymiarach stołu do warsztatu, pod uwagę należy znów wziąć przede wszystkim to, co będziemy przy nim robić. Pamiętajmy, aby zadbać zarówno o długość, jak i szerokość blatu, a także jego wysokość. Najlepiej, jeśli ta ostatnia jest regulowana, ale kiedy nie ma takiej możliwości, dokładnie zastanówmy się, czy będziemy pracować w pozycji siedzącej, czy stojącej i dopasujmy wysokość blatu do wzrostu, długości rąk i osobistych preferencji.

Jeżeli chcemy pracować na siedząco, istotny będzie również zakup odpowiedniego krzesła warsztatowego, które pozwoli zachować prawidłową postawę przy stole. Najlepiej, jeśli krzesło będzie obrotowe, z regulowaną wysokością siedziska i wygodnym oparciem.

Poza gabarytami i rodzajem mebla zwróćmy uwagę również na materiał, z którego zrobiono stół warsztatowy. Pamiętajmy, że taki mebel narażony jest na duże obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Warto więc wybierać stoły o metalowej konstrukcji. Blat również może być wykonany z metalu, ale doskonale sprawdza się także drewno czy wysokogatunkowa sklejka.

Niezwykle ważna dla wygody i bezpieczeństwa pracy jest stabilność stołu warsztatowego. Zapewni ją zastosowanie wytrzymałych materiałów oraz dbałość o detale wykonania, takie jak łączenia i mocowania poszczególnych elementów.

Dodatkowe funkcje stołów warsztatowych

Jak już ustaliliśmy, stół warsztatowy to nie tylko blat roboczy, ale również cała gama dodatkowych funkcji. Jedną z najważniejszych jest przechowywanie narzędzi i materiałów niezbędnych w pracy.

Dobre stoły warsztatowe wyposażone są więc w szuflady, szafki, panele narzędziowe czy półki, na których można rozmieścić wszystkie potrzebne przedmioty. Przy wyborze odpowiedniego modelu, pamiętajmy, aby dopasować układ funkcjonalny schowków do naszych potrzeb. Pod uwagę należy brać pojemność poszczególnych szafek i szuflad oraz ich umiejscowienie.

Jeśli potrzebujemy miejsca na organizację drobnych elementów, np. śrubek, nakrętek i podkładek, dobrym pomysłem będzie wybór stołu ze specjalnymi szynami do zawieszania pojemników plastikowych. Natomiast w przypadku, gdy korzystamy z dużej ilości narzędzi, świetnie sprawdzą się ścianki narzędziowe nad blatem, które dadzą szybki i łatwy dostęp do odpowiednich rzeczy.

W pracy bardzo ważna jest też dobra widoczność, szczególnie przy wykonywaniu działań precyzyjnych. Warto więc rozważyć zakup stołu warsztatowego z zamontowanym oświetleniem.

Odpowiednio dobrany stół warsztatowy gwarantuje wygodę, ergonomię i bezpieczeństwo pracy. Jego konkretne cechy, takie jak typ, wymiary czy układ funkcjonalny należy dopasować do profilu działalności i własnych potrzeb oraz preferencji. Pomoże w tym szeroki asortyment sklepu stolywarsztatowe.co.pl, w którym znaleźć można rozmaite stoły warsztatowe, jak i inne meble przydatne amatorom i profesjonalistom.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie