Reflektory LED to obecnie standard w nowo produkowanych pojazdach. Wielu kierowców decyduje się wymienić swoje reflektory halogenowe na LED-y, nie tylko z przyczyn estetycznych. Technologia LED ma mnóstwo wymiernych zalet, szczególnie w zestawieniu z klasycznymi halogenami. Kilka z nich omawiamy w naszym artykule.
LED-y generują jaśniejsze i bardziej naturalne światło (zbliżone do światła dziennego), co zdecydowanie poprawia widoczność na drodze. Różnica w porównaniu ze standardowymi światłami jest widoczna gołym okiem.
Warto przy tym wspomnieć, że reflektory LED mają temperaturę barwową w zakresie od 5000 K do 6500 K, co sprawia, że światło jest bardziej komfortowe dla oka, a to ważne w długiej trasie pokonywanej po zmroku.
Reflektory LED emitują światło w sposób równomierny, co eliminuje zjawisko ciemnych plam, typowe dla reflektorów halogenowych.
Reflektory LED zużywają mniej energii niż tradycyjne halogeny, co przekłada się na mniejsze obciążenie akumulatora i alternatora, a w konsekwencji także na minimalne oszczędności paliwa w pojazdach spalinowych czy energii w autach elektrycznych.
Żywotność diod LED wynosi od 15 000 do nawet 30 000 godzin, co jest znaczącą różnicą w porównaniu z żarówkami halogenowymi, mogącymi świecić przez około 500-1000 godzin, a nawet ksenonowymi o żywotności około 2000-3000 godzin.
Reflektory LED oferują lepsze rozpraszanie światła na drodze oraz większy zasięg w porównaniu do halogenów, co umożliwia kierowcy wcześniejsze dostrzeżenie przeszkód i poprawia komfort jazdy nocą, zarówno na światłach mijania, jak i drogowych.
Zaawansowane reflektory LED, spotykanie już nie tylko w samochodach premium, oferują zaawansowane funkcje, takie jak oświetlenie matrycowe (tzw. Matrix LED), które automatycznie dostosowuje strumień światła do warunków drogowych, eliminując ryzyko oślepienia innych kierowców.
Reflektory LED nadają pojazdom nowoczesny wygląd, co jest ważnym argumentem dla wielu posiadaczy samochodów.