Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?

Andrzej Winnicki
28.03.2020

Motoryzacyjny rynek wtórnym cieszy się zainteresowaniem wielu osób. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązki sprzedającego nie kończą się na ustaleniu ceny pojazdu mechanicznego. Warto wiedzieć, jakie formalności należy dopilnować w towarzystwie ubezpieczeniowym, by polisa OC nie została odnowiona na kolejny rok.

Obowiązki sprzedającego

Oddając kluczyki do auta nowemu właścicielowi pojazdu, należy pamiętać o przekazaniu nabywcy dokumentu potwierdzającego zakup świadczenia OC. Wraz z nim kupujący powinien otrzymać dowód rejestracyjny, kartę samochodu oraz zaświadczenie z pozytywnym wynikiem badań stanu technicznego auta. Po dokonaniu wyżej opisanych czynności należy w ciągu dwóch tygodni skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym w celu ustalenia formy zawiadomienia o sprzedaży pojazdu. Jeśli zbywca pojazdu nie skontaktuje się z firmą, u której nabył polisę OC, wówczas może on zostać obciążony płatnościami związanymi ze świadczeniem. Ich suma będzie obejmowała okres od sprzedaży auta do momentu poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży samochodu.

Możliwość wyboru

Osoba kupująca pojazd może poszukać nowej polisy, korzystając z porównywarki dostępnej na stronie https://cuk.pl/. Wcześniej należy jednak w pierwszej kolejności wypowiedzieć umowę poprzedniego właściciela. Można to zrobić za pośrednictwem poczty elektronicznej. Innym rozwiązaniem jest osobista wizyta w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli warunki starej polisy OC są korzystne dla osoby kupującej auto, wówczas nie musi ona kupować nowego świadczenia. Jeśli jednak poprzedni właściciel zalegał ze składkami, wówczas należności te przechodzą na  nabywcę auta. Warto pamiętać, że ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji comiesięcznej opłaty za OC. Składka nie musi jednak ulec podwyższeniu. Firmy ubezpieczeniową uwzględniają bowiem w przeliczeniach wszelkie wypracowane przez kierowcę zniżki.

W przypadku sprzedaży auta należy pamiętać, że obowiązki zbywcy nie ograniczają się jedynie do podpisania umowy z osobą, która zdecydowała się kupić samochód. Warto również zadbać o dopełnienie wszelkich formalności w towarzystwie ubezpieczeniowym. Pozwoli to uniknąć wielu kłopotów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie