Rzadko jeździsz samochodem? Sprawdź, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo

Piotr Kowalczyk
06.12.2021

Tak zwani niedzielni kierowcy są powszechnie wyszydzani, natomiast systematycznie przybywa ich na polskich drogach. Powodem rzadkiego korzystania z samochodu może być np. bardzo dobre połączenie komunikacją publiczną czy przesiadka na rower dla zdrowia i oszczędności. Jeśli jednak masz auto, to na pewno od czasu do czasu zdarza Ci się wyjechać nim na drogę publiczną. Sprawdź, jakich zasad warto przestrzegać, aby nie sprowadzić zagrożenia na siebie i innych.

Wyjazd poza godzinami szczytu

Skoro nie musisz poruszać się samochodem na co dzień, to najprawdopodobniej masz sporą swobodę w zakresie wyboru godziny wyjazdu na drogę. Staraj się więc unikać godzin szczytu, które w większości miast przypadają między 7 a 9 rano oraz między 15 a 18 wieczorem. Wyjazd na przykład w południe sprawi, że na drogach będzie znacznie luźniej, a to zminimalizuje ryzyko niebezpiecznych sytuacji.

Ostrożnie na drogach szybkiego ruchu!

Jeśli Twoje okazjonalne wyjazdy samochodem obejmują dalsze trasy, na przykład do rodziny, na cmentarze czy wakacje, to pamiętaj o najważniejszej zasadzie: jazda drogami szybkiego ruchu w niczym nie przypomina tej po mieście. Przede wszystkim rozwijane są znacznie większe prędkości (w Polsce notorycznie łamane są też przepisy), manewry wykonuje się dynamicznie, a każde np. wyprzedzanie trzeba dokładnie zaplanować, aby nie doprowadzić do groźnej sytuacji.

Dobrze więc będzie na początek wyjechać np. na obwodnicę miasta i oswoić się z ruchem, a dopiero później obrać właściwy kierunek i w pełnym skupieniu pokonać całą trasę.

Nie daj się sprowokować

Niedzielnego kierowcę można dość łatwo rozpoznać po tym, że jeździ przepisowo, ale też wykonuje często zupełnie niespodziewane dla innych manewry. Spodziewaj się więc licznych prowokacji ze strony innych użytkowników dróg – niecenzuralnych gestów, zajeżdżania, poganiania światłami etc.

Nie możesz dać się sprowokować. Jedź zgodnie z przepisami, staraj się zawsze podróżować prawym pasem, zachowuj dystans od innych samochodów i skup się na poprawnym wykonywaniu manewrów.

Na koniec jeszcze jedna ważna wskazówka. Rzadko wyjeżdżając na drogi musisz szczególnie dbać o dobry stan techniczny pojazdu. Przed każdą podróżą sprawdź poziom płynu do spryskiwaczy, działanie oświetlenia, ciśnienie w oponach oraz sprawność klaksonu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.