Rozładowany akumulator – co robić?

Jerzy Biernacki
05.12.2016

Rozładowany akumulator to duży problem, bo bez prądu samochód na pewno nie odpali. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie kontrolować stan baterii i wymieniać ją co około 5-7 lat. Akumulator najczęściej odmawia posłuszeństwa zimą, przy niskich temperaturach. Co zrobić, gdy auto nie chce odpalić z powodu niesprawnej baterii?

Sposób „na pożyczkę”

W sytuacji, gdy akumulator został całkowicie rozładowany, ale właściciel podejrzewa, że jest sprawny (nie zamarzł w nim elektrolit), można podjąć próbę uruchomienia samochodu przy pomocy kabli rozruchowych i drugiego, sprawnego auta.

Jak się za to zabrać? Oto podstawowa procedura:

  1. Samochody należy ustawić blisko siebie, maskami do przodu.
  2. Bierzemy kable rozruchowe (sprawdź, czy nie są uszkodzone!). Czerwony przewód przypominamy najpierw do plusa sprawnego akumulatora, a następnie do plusa drugiego. Czarny mocujemy do minusa sprawnej baterii, a w drugim aucie do masy, czyli do metalowego elementu nadwozia (nigdy do minusa w akumulatorze!).
  3. Odpalamy sprawne auto. Po kilku minutach możemy spróbować uruchomić drugi pojazd. Powinno zadziałać.

Jeśli mimo to samochód nie odpali, jest to oznaka, że akumulator został trwale uszkodzony i żadne próby reanimacji się nie powiodą. Wówczas pozostaje tylko udanie się do sklepu i kupno nowej baterii. Pamiętaj, aby nigdy nie odpalać samochodu na tzw. pych – może to spowodować przeskoczenie paska rozrządu!

Dbaj o akumulator

Każdy właściciel samochodu powinien regularnie sprawdzać działanie baterii. Można to zrobić na wiele sposobów. Najprościej jest po prostu co jakiś czas sprawdzać poziom elektrolitu. W nowoczesnych akumulator nie ma już potrzeby wykręcania cel – wystarczy spojrzeć na kontrolkę (jeśli jest zielona, to z elektrolitem jest wszystko w porządku).

Bardzo dobrym pomysłem, szczególnie przed sezonem zimowym, będzie udanie się do warsztatu mechanicznego czy stacji kontroli pojazdów. Mechanik sprawdzi kondycję akumulatora badając napięcie na klemach. Jeszcze ważniejsze jest jednak ocenienie sprawności alternatora. Jeśli napięcie jest zbyt niskie, to bateria nie będzie prawidłowo ładowana. Jeśli zbyt wysokie – może dojść do uszkodzenia akumulatora.

Część czynności serwisowych można także wykonać we własnym zakresie. Wystarczy raz w miesiącu przeczyścić klemy (może się na nich zbierać rdza) i nałożyć na nie smar. Nie jest to szczególnie kłopotliwe, a pozwala zachować akumulator w dobrej kondycji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie