Roboty drogowe a bezpieczeństwo jazdy – jakich zasad trzeba przestrzegać?

Jerzy Biernacki
17.10.2022

Roboty drogowe to w naszym kraju codzienność. Nawet podróżując autostradami musimy się liczyć z tym, że na pewnych odcinkach pojawią się zwężenia i ekipy drogowców, które łatają dziury, budują dodatkowy pas ruchu czy wymieniają oznakowanie pionowe i poziome. Takie prace zawsze mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, dlatego natrafiając na nie trzeba się stosować do kilku prostych zasad, które omawiamy w naszym poradniku.

Zwolnij!

To najważniejsza zasada, którą niestety wielu kierowców ignoruje. Pamiętaj zatem, że zwalniając dbasz nie tylko o bezpieczeństwo swoje, ale też pracowników, którzy wykonują obowiązki na drodze. Zanim dociśniesz pedał gazu pomyśl, co może się stać, gdy np. nagle przed maską Twojego samochodu znajdzie się pracownik. Czy będziesz w stanie uniknąć tragedii?

Zwracaj uwagę na znaki

Roboty drogowe muszą być prowadzone pod szczególnym oznakowaniem. Zwykle już wcześniej na drodze można zauważyć znaki informujące o pracach, aby kierowcy mogli się na to przygotować i dostosować prędkość jazdy. Zwracaj uwagę również na znaki poziome, wymalowane na żółto, które są nadrzędne i np. zabraniają wyprzedzania czy jazdy konkretnym pasem.

Zachowaj większy odstęp od poprzedzającego pojazdu

Podróżując remontowanym odcinkiem drogi przy natężonym ruchu trzeba zachować szczególną ostrożność. Zrób większy odstęp od poprzedzającego pojazdu, ponieważ nigdy nie wiesz, czy kierowca nie będzie zmuszony do gwałtownego hamowania.

Używaj świateł awaryjnych w razie potrzeby

Włączenie świateł awaryjnych ma na celu poinformowanie innych kierowców o niebezpieczeństwie. Dlatego warto ich użyć w momencie, gdy np. tuż przed Tobą ekipa budowlana zablokowała drogę, aby umożliwić wyjazd samochodu czy maszyny budowlanej z terenu budowy.

Nie wyprzedaj, jeśli zakazują tego znaki

Wyprzedzanie na remontowanym odcinku drogi zawsze jest bardzo ryzykowne, dlatego zwykle zabraniają tego znaki poziome i pionowe. Nie ignoruj ich, ponieważ może się zdarzyć, że np. w czasie wyprzedzania na drogę wyjedzie maszyna z placu budowy, która nie jest tak zwrotna i szybka, aby możliwe było uniknięcie zderzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.