Pora zmienić opony! O czym musisz pamiętać?

Mariusz Siwko
25.04.2016

W Polsce co prawda nie ma ustawowego obowiązku stosowanie opon zimowych, ale większość kierowców wykazuje się rozsądkiem i faktycznie zmienia opony w zależności od panującego sezonu. Jeśli właśnie się do tego przymierzasz, zwróć uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii. Podpowiadamy, o czym pamiętać przed wymianą opon.

Czy są w dobrym stanie?

Jeśli masz w garażu czy piwnicy opony na inny sezon, to przed ich założeniem koniecznie sprawdź, w jakiej są kondycji. Jeśli były źle przechowywane, mogą niestety nie nadawać się do dalszej eksploatacji. Zwróć uwagę na wszelkie wybrzuszenia, obtarcia, widoczne uszkodzenia. Oczywiście musisz także ocenić grubość bieżnika.

Pamiętaj, że zgodnie z polskimi przepisami nie wolno użytkować opon, których grubość bieżnika jest mniejsza niż 1,6mm. Rozsądek każe jednak wyrzucić opony o grubości bieżnika w okolicach już 3mm.

Jazda na uszkodzonych czy zużytych oponach jest bardzo ryzykowna, o czym przekonasz się już podczas pierwszego poślizgu. Naprawdę nie ma sensu na siłę przedłużać żywotności opon – jeśli jeździsz na nich już 4 sezon, zainwestuj w nowe.

Samodzielna wymiana? Sporo pracy i potencjalne kłopoty

Dla jednych kwestia oszczędności, dla drugich sposób na nudę. Różne są motywacje osób, które decydują się na samodzielną wymianę opon w swoich samochodach. Oczywiście w garażowych warunkach jest to możliwe tylko wówczas, gdy dysponujemy dwoma kompletami całych kół (opon na felgach).

Samodzielna wymiana nie jest zbyt skomplikowana, ale bez wątpienia zajmuje sporo czasu i wymaga wysiłku. Zapieczone śruby nie zawsze chcą odpuścić i wtedy zaczynają się kłopoty. Gdy już uda nam się odkręcić koło i założyć nowe, trzeba użyć odpowiedniej siły do przykręcenia śrub. Przyda się klucz dynamometryczny lub duża siła.

Faktem jest natomiast, że po samodzielnej wymianie opon i tak należałoby udać się do zakładu wulkanizacyjnego w celu wyważenia kół. To bardzo ważne dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy oraz spowolnienia procesu zużywania się opon.

Pamiętaj!

Jeśli wymieniasz koła samodzielnie, zawsze po pierwszej przejażdżce sprawdź, czy śruby są dobrze dokręcone.

Pamiętaj o prawidłowym przechowywaniu

Po wymianie opon trzeba gdzieś przechować gumy na inny sezon. Najlepiej jest to powierzyć zakładowi wulkanizacyjnemu – opłata jest niska (kilkadziesiąt złotych za cały okres przechowywania), a odpada nam problem ze znalezieniem miejsca i dźwiganiem opon. Jeśli jednak chcesz zająć się tym samodzielnie, to pamiętaj, że opony muszą leżakować w odpowiednich warunkach.

Nie powinny być narażone na działanie światła słonecznego i wilgoci. Jeśli przechowujesz całe koła, to najlepiej jest je położyć – każde koło osobno (na tzw. kupie dolna opona może się wybrzuszyć). Możesz także przechowywać opony na stojąco, ale wówczas pamiętaj, aby co jakiś czas obrócić gumę lub koło o kilka stopni. Pozwoli to utrzymać ogumienie w dobrej kondycji przez całą zimę lub lato.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie