Podstawowe zasady bezpiecznej jazdy samochodem w ciąży

Mariusz Siwko
01.02.2021

Wbrew różnym mitom, z którymi nadal można się spotkać, kobieta w ciąży jak najbardziej może samodzielnie prowadzić samochód – oczywiście pod warunkiem, że dobrze się czuje i nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do zasiadania za kierownicą. Decydując się na jazdę autem w stanie błogosławionym powinnaś tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wymieniamy je i wyjaśniamy w naszym poradniku.

Zanim ruszysz w drogę

Kluczową zasadą jest to, abyś była rozsądna. Jeśli od rana źle się czujesz, masz mdłości, pobolewa Cię brzuch i nie masz siły wstać z łóżka, to odpuść sobie jazdę samochodem. Poproś o dzień wolnego w pracy lub – jeśli jesteś już na zwolnieniu – załatw swoje sprawy przez kogoś innego. Siadając za kółko w złym stanie psychofizycznym stanowisz poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu, nie wspominając już o sobie i swoim dziecku.

Skup się na jeździe

Ta zasada obowiązuje każdego kierowcę, nie tylko kobietę spodziewającą się dziecka, ale warto o niej przypomnieć. W Twoim stanie masz dość ograniczoną mobilność, szczególnie jeśli jest to już trzeci trymestr. Trudno będzie Ci więc obsługiwać nawigację, a tym bardziej odbierać i wykonywać połączenia telefoniczne. Siadając za kółkiem w 100% skup się więc na prowadzeniu pojazdu, obserwuj otoczenie, aby nie musieć wykonywać gwałtownego hamowania czy innych manewrów, które są dla Ciebie i dziecka potencjalnie niebezpieczne.

Odpuść sobie jazdę w trudnych warunkach pogodowych

Jeśli naprawdę nie jesteś zmuszona do tego, aby podróżować w śnieżycy, w warunkach oblodzenia czy w rzęsistym deszczu i wichurze, to zostań w domu lub skorzystaj z taksówki. Jazda w takich warunkach jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych kierowców, którzy zachowują pełną mobilność i swobodę wykonywania ruchów.

Zapnij pasy bezpieczeństwa

Zawsze! Jeśli jest Ci coraz trudniej zapinać pasy, to zainwestuj w specjalne rozwiązanie dla kobiet w ciąży, które umożliwia zapięcie się w kroku. To bardzo ważne, ponieważ w razie wypadku, nawet przy niewielkiej prędkości, niezapięcie pasów narazi Cię i dziecko na wysokie ryzyko ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.

Rada

Przed zapięciem pasów zdejmij nadmiar odzieży – przede wszystkim grubą kurtkę. To ułatwi Ci dokładne i komfortowe zapięcie się.

Nie zapomnij również, aby zawsze mieć pod ręką butelkę wody mineralnej, a przed podróżą samochodem naładować telefon do pełna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie