Podstawowe zasady bezpiecznego przewożenia bagaży w samochodzie

Marek Szydełko
11.12.2018

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic bardziej banalnego, niż zapakowanie bagażnika np. na wakacyjny wyjazd. Ot, wrzucamy kilka toreb i po sprawie. Okazuje się jednak, że gdy tych bagaży jest naprawdę dużo, kierowcy zaczynają popełniać proste błędy, które z kolei grożą poważnymi konsekwencjami w razie wypadku. Warto więc przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpiecznego przewożenia bagaży w samochodzie.

Do linii szyb

Pojemność bagażnika każdego samochodu jest podawana tylko do tzw. linii szyb. Oznacza to, że w przypadku umieszczenia bagaży aż po sam sufit, oczywiście zmieści się ich znacznie więcej niż wynika to ze specyfikacji pojazdu. Nigdy jednak nie należy tego robić i to z dwóch powodów:

  1. Bagaże będą zasłaniać tylną szybę, co znacząco obniża komfort i bezpieczeństwo jazdy.
  2. W razie nagłego hamowania bagaże mogą wpaść do przedziału pasażerskiego i np. złamać komuś kręgosłup. Chroni przed tym jedynie mocna krata, którą jednak coraz rzadziej spotyka się nawet w samochodach firmowych.

Układanie bagaży należy więc zaplanować w taki sposób, aby ostatnie walizki sięgały do rolety lub półki. Upychanie ich na siłę jest bardzo złym pomysłem. Jeśli coś się nie mieści, należy z tego zrezygnować lub przenieść do bagażnika dachowego (to bardzo praktyczne wyposażenie na wakacyjne wyjazdy).

Uwaga!

Zawsze sprawdzamy, jakie jest dopuszczalne obciążenie dachu pojazdu, jak również samego boksu.

Solidne przymocowanie bagaży

Żaden bagaż nie może się swobodnie przemieszczać po bagażniku. Jest to bardzo irytujące i rozprasza kierowcę, co oczywiście nie wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo jazdy. W nowoczesnych pojazdach producenci często oferują różnego rodzaju siatki czy przegrody, dzięki którym można solidnie umocować mniejszą walizkę, torbę i siatki na zakupy. Właściciele skromniej wyposażonych aut muszą sobie radzić sami.

Skutecznym sposobem na to, by walizki „nie latały” po bagażniku jest zainwestowanie w matę antypoślizgową. Wystarczy umieścić ją na dnie bagażnika i po sprawie. Jeszcze lepszym pomysłem będzie dokupienie i przymocowanie siatki, która uniemożliwi przemieszczanie się bagaży.

W ostateczności można jednak po prostu tak poukładać walizki, żeby się wzajemnie blokowały. Jeśli gdzie zostanie odrobina luzu, warto włożyć w szczelinę ręcznik czy poduszkę.

Żadnych luźnych przedmiotów w kabinie pasażerskiej

Miejsce bagaży jest w bagażniku. Każdy samochód posiada również mnóstwo schowków, w których można umieścić podręczne przedmioty, jak telefon, ładowarka, portfel, butelka z napojem, książka, okulary itd. Nie trzymaj ich luzem np. na desce rozdzielczej, a tym bardziej na podłodze – w razie gwałtownego hamowania taki przedmiot może wpaść pod pedał i uniemożliwić Ci zapanowanie nad pojazdem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie