Po czym poznasz, że opony w Twoim samochodzie nie zapewniają już wystarczającego poziomu bezpieczeństwa?

Remigisz Szulc
03.06.2022

Na pewno nie musimy Cię przekonywać, że opony mają gigantyczny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Czy jednak wiesz, że możesz ignorować sygnały świadczące o tym, że pokonując kolejne kilometry na obecnych gumach dosłownie prosisz się o nieszczęście? Sprawdź, po czym można poznać, że opony nie zapewniają już choćby minimalnego poziomu bezpieczeństwa.

Drgania na kierownicy

Jeśli czujesz takie drgania, które wciąż się nasilają, a nie mają żadnego związku ze stanem zawieszenia, to czas na wymianę opon. Prawdopodobnie te obecne są już uszkodzone, nadmiernie zużyte lub „wyząbkowane”, na czym cierpi komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Zużyty bieżnik

Wielu kierowców niestety nie kontroluje poziomu zużycia bieżnika lub robi to w nieprawidłowy sposób, sugerując się jedynie fabrycznymi wskaźnikami. Nie powinno się użytkować opon, w których bieżnik ma mniej niż 3 mm.

Nierównomierne zużycie bieżnika

To również poważny problem, który sugeruje, że coś jest nie tak z geometrią samochodu. Nierównomiernie zużyty bieżnik dyskwalifikuje opony z dalszej eksploatacji, nawet jeśli wydają się być jeszcze w całkiem niezłym stanie.

Hałas podczas jazdy

Taki hałas może pochodzić właśnie od opon i wskazywać na konieczność ich wymiany. Zacznij od uzupełnienia ciśnienia i jeśli to nie pomoże, to szykuj się na zakup nowego kompletu gum – nie warto ryzykować swoim bezpieczeństwem.

Problemy przy przyspieszaniu i hamowaniu

Jeśli podczas ruszania, nawet z niską prędkością obrotową silnika i na suchym asfalcie, opony za każdym razem buksują, to nie ma już nad czym się zastanawiać – takie gumy muszą trafić na śmietnik. Podobnie, gdy podczas hamowania czujesz, jak auto jest niestabilne i słabo wytraca prędkość (a z hamulcami jest wszystko w porządku).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie