Pierwszy raz na niemieckiej autostradzie? Poznaj najważniejsze zasady

Andrzej Winnicki
11.07.2022

Niemieckie autostrady mają w Polsce status dróg kultowych. Przez lata marzyliśmy o tym, aby mieć podobne u siebie. I choć nie do końca się to udało, to jednak nareszcie nie mamy się czego wstydzić. Jeśli wkrótce wybierasz się w daleką trasę, która wiedzie niemieckimi autostradami, to poznaj kilka ważnych zasad, do których warto się stosować u naszych zachodnich sąsiadów.

Żadnej jazdy na zderzaku

W Niemczech ten zwyczaj jest nieznany, a jeśli już, to niemieccy kierowcy mogli go podpatrzeć od Polaków. Jazda na zderzaku na autostradzie w Niemczech jest surowo karana i świadczy o totalnym braku kultury oraz wyobraźni. Zawsze zachowaj odpowiedni odstęp od poprzedzającego pojazdu.

Brak ograniczeń prędkości? Obyś się nie zdziwił!

W Polsce nadal pokutuje mit, że na niemieckich autostradach nie ma żadnych ograniczeń prędkości. To oczywiście nieprawda. Są odcinki, na których rzeczywiście można mocniej przycisnąć, natomiast na wielu niemieckich autostradach ustawiono już ograniczenia, których tamtejsza policja skrupulatnie pilnuje – lub robią to poukrywane fotoradary.

Pamiętaj o ruchu prawostronnym

Przypominamy o tym, ponieważ wielu polskich kierowców dopiero w Niemczech ma przyjemność przejechania się trzypasmową autostradą – co u naszych sąsiadów jest na porządku dziennym. Jadąc takim odcinkiem pamiętaj, aby zajmować skrajny prawy pas, środowy i lewy wykorzystując wyłącznie do wyprzedzania.

Uwaga na częste korki

Na niemieckich autostradach bardzo często zdarzają się korki, które są spowodowane ogromnym ruchem oraz wypadkami. Planując przejazd przez Niemcy koniecznie weź poprawkę na to, że możesz utknąć w korku i stracić w nim mnóstwo czasu.

Uważnie obserwuj znaki

Chodzi o to, aby nie przegapić zjazdu z autostrady. Węzły autostradowe w Niemczech są rzadsze niż w Polsce, dlatego w skrajnym przypadku może się okazać, że jeśli pominiesz zjazd, to będziesz musiał nadłożyć nawet kilkadziesiąt kilometrów.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie