Co do jednego wśród kierowców panuje pełna zgoda: oryginalne części samochodowe i usługi serwisowe w ASO są drogie. Nie dziwi więc, że zdecydowana większość właścicieli fabrycznie nowych aut zaraz po gwarancji „przerzuca się” na zamienniki i nieautoryzowane warsztaty. Z kolei kupujący samochody z drugiej ręki do ASO zaglądają tylko wtedy, gdy trzeba zlikwidować jakąś szkodę z AC lub OC sprawcy. Nie zawsze jednak warto ulegać stereotypom. Oryginalne części samochodowe z ASO niekoniecznie muszą wydrenować portfel kierowcy, a przy tym ich zakup niesie ze sobą kilka istotnych korzyści. Jakich? Sprawdź w naszym poradniku.
Oryginalne części samochodowe z ASO są produkowane zgodnie ze ścisłymi procedurami producenta auta. Ich jakość jest identyczna z tymi, które zostały zamontowane w samochodzie w fabryce. Można zatem w ciemno przewidzieć okres eksploatacji takiej części. Przykładowo: jeśli fabryczne klocki hamulcowe wytrzymały 40 tysięcy kilometrów, to wymieniając je na oryginalne możemy właściwie mieć pewność, że posłużą dokładnie tyle samo.
Wynika z tego kolejna korzyść, czyli rzadsze wizyty u mechanika. Kupując tanie zamienniki nie zawsze myślimy o tym, że trzeba będzie je wymieniać nawet dwukrotnie częściej, za każdym razem płacąc za usługę. Sumarycznie może się więc okazać, że inwestując w oryginalną część w dłuższym okresie po prostu zaoszczędzimy.
Oryginalna część musi spełniać rygorystyczne normy producenta pod względem jakości wykonania. To z kolei ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo kierowcy, jego pasażerów, ale też pozostałych użytkowników dróg. Ryzyko, że oryginał ulegnie nagłej awarii wynikającej z wady produktowej, jest minimalne. Nie można tego niestety napisać o najtańszych zamiennikach niewiadomego pochodzenia.
Jak to możliwe? Sprawa jest całkiem prosta. Oryginalne części, przeznaczone na pierwszy montaż, zawsze perfekcyjnie pasują do konkretnego modelu samochodu. Tym samym mechanik nie musi dokonywać żadnych przeróbek i jest w stanie z góry określić czas wykonania usługi. Nie ryzykuje, że umówi się z klientem na jakąś kwotę, po czym okaże się, że dostarczona część pasuje „tak sobie” i trzeba się solidnie nagimnastykować przy jej wymianie.
Oryginalne części samochodowe z ASO zawsze pasują do samochodu – działa to na zasadzie plug&play. Ich wymiana zajmuje więc znacznie mniej czasu. To ważny argument, bo przecież nikomu nie uśmiecha się zostać bez samochodu na kilka czy kilkanaście dni.
Dodatkowo warto podkreślić, że dobór oryginalnych części jest bardzo łatwy, nie ma też ryzyka, że dany podzespół jednak nie będzie pasować do auta, co wiązałoby się z koniecznością odesłania części, zamówienia nowej itd. Strata czasu, której można łatwo uniknąć.
Oczywiście producenci tzw. zamienników również udzielają gwarancji na swoje części, ale często niestety okazuje się, że jej wyegzekwowanie jest bardzo trudne. Autoryzowani sprzedawcy nie robią tutaj raczej problemów swoim klientom i jeśli wada jest ewidentna, to taka część zostanie po prostu wymieniona.
Nie bez znaczenia jest również fakt, iż części sprzedawane przez ASO są objęte 2-letnią gwarancją, co wynika z przepisów polskiego i europejskiego prawa. Okazuje się natomiast, że tanie zamienniki – głównie z Chin – często mają tylko roczną gwarancję. Warto na to zwrócić uwagę.
Dobra informacja dla kierowców jest taka, że aby kupić oryginalne części samochodowe wcale nie trzeba już jeździć do ASO, wykonywać telefonów czy wymieniać maili. Autoryzowani sprzedawcy coraz chętniej oferują podzespoły w Internecie, chociażby na Allegro. Taki zakup jest banalnie prosty i nierzadko można jeszcze skorzystać z darmowej dostawy.
Artykuł partnera.