Oryginalne części do samochodu – które warto kupować?

Marek Szydełko
15.12.2022

Zakup oryginalnych części samochodowych zwykle wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Dlatego większość właścicieli aut wybiera dużo tańsze zamienniki – zwłaszcza, gdy samochód ma już swoje lata i jest dawno po fabrycznej gwarancji. Okazuje się jednak, że zakup niektórych oryginałów naprawdę się opłaca i wcale nie uderzy tak mocno po kieszeni. Kilkoma przykładami dzielimy się w naszym poradniku.

Wycieraczki szyb

Podstawowym argumentem przemawiającym za zakupem oryginalnych wycieraczek szyb jest ich doskonałe dopasowanie do ramion. Dzięki temu unikniesz jakichkolwiek przeróbek, a sama wymiana zajmie Ci dosłownie chwilę. Zwracamy również uwagę na bardzo dobrą jakość oryginałów. Cena będzie niewiele wyższa od zamienników, o ile poszukasz wycieraczek w Internecie, a nie w ASO.

Klocki hamulcowe

W przypadku klocków hamulcowych nieco wyższa cena oryginalnych części jest w pełni uzasadniona ich jakością. Klocki OE to gwarancja bezpieczeństwa oraz fabrycznej trwałości. Różnica w cenie w porównaniu z markowym zamiennikiem będzie raczej symboliczna, dlatego tutaj także rekomendujemy zakup oryginałów.

Filtry

Wielu kierowców wybiera filtry firm niezależnych, tymczasem można być pozytywnie zaskoczonym cenami oryginałów. Filtr powietrza, filtr kabinowy, filtr oleju czy filtr paliwa nie kosztują dużo, dlatego raczej nie ma wielkiego sensu szukać zamienników. Zwłaszcza, że oryginały perfekcyjnie pasują do samochodu i nie ma problemu z ich wymianą – z zamiennikami różnie bywa.

Spinki

Wszelkie spinki, na przykład do mocowania wykładziny w kabinie czy elementów plastikowych pod maską, powinny być oryginalne. Kosztują dosłownie grosze, a przynajmniej masz gwarancję, że idealnie pasują do przygotowanych, fabrycznych otworów.

Dywaniki

Dywaniki samochodowe czy mata bagażnika to kolejne elementy, które warto kupować albo u autoryzowanych dealerów, albo w sprzedaży internetowej – byle były to oryginały. Powodem jest przede wszystkim ich perfekcyjne dopasowanie do konkretnego modelu samochodu.

Dzięki temu nie będą Cię irytować przesuwające się dywaniki oraz wiecznie podwinięta czy ślizgająca się mata. Ceny oryginałów mogą Cię również pozytywnie zaskoczyć, zwłaszcza w relacji do bardzo dobrej jakości wykonania i tym samym trwałości.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie