Opony letnie w sezonie zimowym – jakie są zagrożenia?

Maciej Piwowski
19.08.2021

Łagodne zimy panujące na polskich drogach sprawiły, że wielu kierowców decyduje się jeździć w sezonie zimowym na oponach letnich. Choć z pozoru jest to oszczędne rozwiązanie, może być nieść ze sobą bardzo duże ryzyko. W poniższym poradniku wyjaśniamy zagrożenia związane z użytkowaniem opon letnich w sezonie zimowym!

Czy opony zimowe w Polsce są obowiązkowe?

Odpowiadając najkrócej, jak to możliwe – nie, opony zimowe nie są prawnie obowiązkowe na terenie Polski.

Pod tym względem nasz kraj różni się od 27 państw Unii Europejskiej, w których wprowadzono obowiązek użytkowania ogumienia z homologacją zimową (opony zimowe i całoroczne).

Rozważając możliwość jazdy na oponach letnich podczas sezonu zimowego w Polsce, warto przeczytać co na ten temat ma do powiedzenia Komisja Europejska. Zaznacza ona, że w krajach, w których ogumienie zimowe jest obowiązkowe, nastąpiła aż 46 procentowa redukcja możliwości wystąpienia wypadku drogowego w stosunku do jazdy na oponach letnich.

Warto też wiedzieć, że dane dostarczone przez UE wykazują spadek liczby śmiertelnych wypadków w niektórych krajach nawet o 20%!

Co na to kierowcy w Polsce? Według badań przeprowadzonych przez Moto Data w 2017 i 2018 roku, aż 78% z nich jest za wprowadzeniem obowiązku eksploatacji opon z homologacją zimową, gdy temperatury spadną.

Kiedy wymieniać opony na zimowe?

Jazda na oponach zimowych w Polsce jest jedynie zalecana, w okresach gdy panują tak zwane zimowe warunki. Oznacza to, że ogumienie zimowe stosuje się w momencie, gdy drogi są pokryte ubitym lub rozmokłym śniegiem lub nawierzchnia jest oblodzona.

Warto jednak pamiętać, że wymiana opon na zimowe jest zalecana gdy średnia temperatura na zewnątrz spada poniżej 7° Celsjusza.

Duża część kierowców montuje opony zimowe w okresie od października, mniej więcej do Wielkanocy. Inni decydują się na wymianę, gdy spadną temperatury lub pojawią się pierwsze opady śniegu. Wciąż jednak jest spora grupa kierowców, którzy nie wymieniają opon na zimowe.

W takim razie dobrze jest zadać sobie pytanie: czy brak regulacji prawnych oznacza możliwość korzystania z opon letnich zimą bez konsekwencji? Niekoniecznie.

Jazda na oponach letnich zimą. Czy jest niebezpieczna?

Nie bez powodu branżowi specjaliści polecają wymianę ogumienia co najmniej dwa razy do roku. Poniżej wyjaśniamy główne powody, dlaczego jazda na oponach letnich w sezonie zimowym może być niebezpieczna.

Mieszanka opon letnich dostosowana jest do jazdy w wysokich temperaturach. Gdy jest zimno, guma twardnieje przez co znacznemu pogorszeniu ulega przyczepność. Mieszanka opon zimowych zawiera zazwyczaj większą zawartość naturalnych żywic, dzięki czemu pozostaje elastyczna i lepiej przylega do drogi.

Przez pogorszoną przyczepność opon letnich, podczas zimy mogą pojawić się także trudności z ruszaniem z miejsca oraz groźna możliwość utraty panowania nad pojazdem.

Opona zimowa ma głębszy bieżnik od swojego letniego odpowiednika. Płytsze bieżniki opon letnich gorzej radzą sobie z „chwytnością” na zaśnieżonej i śliskiej nawierzchni, wydłużając drogę hamowania, nawet o kilkadziesiąt procent.

Dlaczego jazda na oponach letnich zimą może być niebezpieczna:

  • pogorszona przyczepność,
  • utrudnione manewry samochodem w pogorszonych warunkach,
  • możliwość utraty panowania nad pojazdem
  • znacznie wydłużona droga hamowania.

Pamiętajmy, że opony odpowiadają za bezpośredni kontakt pojazdu z nawierzchnią, a więc w dużej mierze i za bezpieczeństwo kierowcy. A zdrowie i życie nie jest czymś, na czym warto oszczędzać.

Opony zimowe. Czy warto kupić?

Postępując odpowiedzialnie oraz dbając o bezpieczeństwo swoje i podróżujących z nami najbliższych, zdecydowanie warto kupić opony zimowe!

Jazda na oponach letnich w niskich temperaturach to jedynie pozorna oszczędność. Odpowiednio wybrane i przechowywane opony zimowe to rozwiązanie, które zaoferuje pełnię swoich możliwości nawet na kilka sezonów jazdy.

Warto dodać, że opony zimowe wcale nie muszą być dużym obciążeniem dla portfela kierowcy. Wielu producentów ogumienia klasy średniej i ekonomicznej posiada ofertę wysokiej klasy opon, które zapewnią bezpieczeństwo i wysokie osiągi w trudnych warunkach, jakie stawia przed kierowcą sezon zimowy!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.