Ograniczona widoczność – jak bezpiecznie wyjechać z drogi podporządkowanej?

Jerzy Biernacki
16.06.2023

Wielu kierowców każdego dnia staje przed tym samym dylematem: jak wyjechać np. z posesji czy z drogi osiedlowej na drogę z pierwszeństwem, skoro widoczność jest mocno ograniczona, chociażby z powodu rosnących drzew, wysokich chwastów, ogrodzenia betonowego etc.? Rzeczywiście, sytuacja jest daleka od komfortowej, natomiast można sobie z tym poradzić. Oto kilka wskazówek.

Skorzystaj z lustra

Na bardzo wielu skrzyżowaniach, na których występuje nierozwiązywalny (bez kosztownych inwestycji) problem ograniczonej widoczności, montuje się specjalne lustra. Nie wiedzieć czemu są kierowcy, którzy z nich nie korzystają. Tymczasem takie lustro bardzo ułatwia bezpieczne wykonanie manewru włączania się do ruchu z drogi podporządkowanej.

Wysuń się maksymalnie do krawędzi drogi podporządkowanej

To najtrudniejszy manewr, który wymaga precyzji. Nie może być tak, że wyjeżdżasz samochodem na drogę z pierwszeństwem i niejako zmuszasz innych kierowców do ustąpienia. Zbliż przedni zderzak do krawędzi jezdni, połóż się na kierownicy i uważnie obserwuj ruch z obu kierunków.

Nie wymuszaj pierwszeństwa

Widząc, że w odległości 100-150 metrów od skrzyżowania znajduje się samochód, wstrzymaj się z wyjazdem na drogę z pierwszeństwem. Byłoby to klasyczne wymuszenie. Zawsze należy mieć ograniczone zaufanie do innych użytkowników dróg. W dodatku mogłoby się zdarzyć, że np. podczas dynamicznego ruszania zabuksują koła samochodu, co spowoduje bardzo groźną sytuację i drastycznie zwiększy ryzyko wypadku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie