Odzież i obuwie robocze niezbędne w pracy mechanika

Remigisz Szulc
27.06.2019

Praca mechanika nie należy do łatwych, a możliwość ubrudzenia się to codzienność. Zatem ważne jest zadbanie o dobór właściwej odzieży. Nie bez znaczenia są również buty robocze dla mężczyzn, które nadają się do wykonywania pracy mechanika. Warto zatem przyjrzeć się bliżej niezbędnej odzieży ochronnej, akcesoriom i obuwiu, zgodnym z przepisami BHP.

Ogrodniczki najlepszym rozwiązaniem dla mechanika 

Strój mechanika to zwykle t-shirt i spodnie wykonane z bawełny z dodatkiem tworzyw sztucznych. Spodnie na gumce zapewniają wygodę, jednak jeszcze lepsze w tym zakresie będą ogrodniczki. Ich atutem jest wyposażenie w dodatkowe kieszenie w których można schować potrzebne narzędzia, np. klucze, aby nie musieć za każdym razem wychylać się spod podwozia lub maski samochodu w celu znalezienia potrzebnych narzędzi. Oczywiście można wybrać jeszcze kurtkę wyposażoną w dodatkowe kieszenie wewnętrzne i zewnętrzne. Najważniejsze jest jednak to, by wybrana odzież nie krępowała ruchów. Warto postawić na odzież z logo warsztatu, a także imieniem, to dodaje prestiżu i sprawia, że mechanik jest niejako bliższy swoim klientom, a skracanie dystansu sprzyja dobrym relacjom biznesowym.   

Rękawice robocze odporne na przecięcie i wysoką temperaturę 

Praca mechanika wiąże się z częstym ubrudzeniem smarami, olejem i innymi substancjami chemicznymi, dlatego dobrze jest mieć pod ręką rękawice robocze i używać ich regularnie. Dzięki temu nie będzie konieczności za każdym razem mycia rąk przy pomocy środków rozpuszczających oleje i tłuszcze, np. przy sezonowej wymianie ogumienia. Powinny być one odporne na wysoką temperaturę, a także przecięcie materiału. W swojej pracy mechanik nie raz używa również ostrych narzędzi, dlatego takie wyposażenie jest absolutnie niezbędne. 

Obuwie robocze bezpieczne dla każdego mechanika 

Jednym z ważniejszych elementów stroju mechanika, jeśli nie najważniejszym jest bezpieczne obuwie robocze. Tutaj należy postawić na takie wyposażone w podnosek i wkładkę antyprzebiciową. Praca mechanika wymaga częstych zmian pozycji i wykonywania obowiązków zarówno w postawie stojącej, klęczącej, a nawet leżącej, kiedy trzeba sprawdzić stan zawieszenia. Dlatego właśnie buty robocze dla mężczyzn pracujących w warsztacie samochodowym powinny być wyposażone we wkładkę antyprzebiciową i podnosek wykonane z materiału kompozytowego, który jest lżejszy od metalu. Ponadto w tej pracy, zwłaszcza przy zajmowaniu się elektromechaniką istnieje nawet ryzyko porażenia prądem, zatem obuwie powinno dodatkowo izolować elektrycznie. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na jakość podeszwy, która musi być odporna na działanie środków chemicznych, wysoką temperaturę, a dodatkowo również antypoślizgowa. Buty robocze dla mężczyzn pracujących w warsztacie ponadto powinny posiadać wysoką cholewkę, która chroni przed urazami mechanicznymi, np. skręceniem kostki, a także absorpcję energii w pięcie.       

Jakość materiału ma znaczenie 

Ostatnią kwestią na jaką chcemy zwrócić uwagę jest jakość materiału. Odzież robocza dla mechaników musi być wykonana z materiału odpornego na ścieranie, a także wykończona wzmocnionym ściegiem, by jej rozerwanie było utrudnione. Materiał ponadto nie powinien być łatwopalny najlepiej, jeśli posiada dodatkowo ochronę ogniową. Jeśli chodzi o obuwie, to poza brakiem metalowych elementów należy zwrócić uwagę na jakość materiału tekstylnego lub skóry licowej, która nie powinna pękać, a jednocześnie przepuszczać powietrze. Zatem trzewiki lub półbuty muszą być wyposażone w perforowanie. Niezwykle istotne znaczenie ma dobór podeszwy można wybrać taką wykonaną z poliuretanu o podwójnej gęstości, który dodatkowo odporny jest na wysoką temperaturę albo kauczuku. 

Wśród niezbędnego wyposażenia mechanika nie można zapomnieć o masce spawalniczej, chroniącej przed opiłkami metalu. Wykonywanie spawania wymaga dodatkowo stosowania obuwia przeznaczonego dla spawaczy, czyli takiego, które zapewnia dodatkową ochronę goleni przed żarzącymi się odłamkami. Warto również wyposażyć się w ochraniacze na kolana, które zwiększą komfort pracy w niewygodnej pozycji, a dodatkowo zapobiegną przecieraniu się w tym miejscu spodni roboczych.    

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.