Bezpieczeństwo jazdy jest ściśle uzależnione od jakości oraz stopnia zużycia opon. Z tym faktem nie da się dyskutować, ponieważ opony są jedynym elementem samochodu mającym stały kontakt z jezdnią. Zdrowy rozsądek podpowiada zatem, aby inwestować w markowe ogumienie. Wybór jest ogromny, a rozpiętość cenowa na tyle duża, że każdy kierowca powinien tutaj znaleźć coś dla siebie. Obecnie najpopularniejszym źródłem nowych opon jest Internet. Niestety, coraz częściej w sieci można się natknąć na proceder oferowania niebezpiecznych opon. Na czym to polega? Jak nie wpaść w pułapkę?
Są to przede wszystkim opony niewiadomego pochodzenia. Sprzedawcy oferują je na portalach typu Allegro czy OLX, deklarując najwyższą jakość produktu, ale nie zdradzając zbyt wielu szczegółów na temat ani daty produkcji, ani warunków przechowywania. Najczęściej takie opony są oferowane w bardzo atrakcyjnej cenie, znacznie niższej niż w znanym sklepie. To kusi nabywców.
Problem polega na tym, że oszczędzając np. 50 złotych na jednej oponie, możemy wejść w posiadanie ogumienia, które 6 ostatnich lat spędziło w warunkach absolutnie niesprzyjających przechowywaniu takich produktów. Efekt? Opona właściwie nadaje się do wyrzucenia, choć teoretycznie jest nowa.
Czy można podrobić oponę samochodową? Oczywiście, że tak! I takie przypadki niestety zdarzają się coraz częściej. Podróbki trafiają do naszego kraju głównie z Chin. Na podstawie samych zdjęć, a nawet oględzin nie można stwierdzić, że mamy do czynienia z podróbką – zdradza ją nieco inny wzór bieżnika czy błędy w nazewnictwie i oznaczeniach. Kupując ogumienie w okazyjnej cenie nie zwrócimy jednak na to uwagi.
Problemy zaczną się na etapie eksploatowania opon. Szybkie zużycie bieżnika, niepewne prowadzenie, niebezpieczne zachowanie się ogumienia w gorszych warunkach pogodowych – to taki standard, który każe już podejrzewać, że padliśmy ofiarą oszustwa.
Najważniejszym i najskuteczniejszym sposobem na to, aby nie kupić niebezpiecznych czy podrabianych opon, jest zaopatrywać się w ogumienie w znanych sklepach – również internetowych. Owszem, jest w nich nieco drożej, ale w zamian otrzymujemy gwarancję, że opony są nowe, były prawidłowo magazynowane i spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa.