Najczęstsze błędy popełniane podczas jazdy autostradą

Antoni Kwapisz
28.09.2019

Jazda autostradą może być przyjemna, ale rzadko doświadczamy tego w polskich warunkach. W naszym kraju przypomina to raczej ciągłą walkę o to, by nie wziąć udziału w karambolu, nie zostać zepchniętym na pobocze czy pobitym przez krewkiego amatora jazdy z mocno nieprzepisową prędkością (tak, takie sytuacje się już w Polsce zdarzały). Wszystko to jest efektem tego, że dopiero uczymy się korzystać z autostrad, które pojawiły się w naszym kraju stosunkowo niedawno. Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas jazdy autostradą? Przeczytaj poradnik i sprawdź, czy też tak nie robisz.

Przekraczanie prędkości

Błąd nie tyle częsty, co wręcz nagminny. W Polsce i tak obowiązuje jeden z najwyższych limitów prędkości na autostradzie w całej Europie – przypominamy, że wynosi on 140 km/h (w większości krajów jest to 130 lub 120 km/h). Mimo to polscy kierowcy chcą jeździć jeszcze szybciej, a prędkości w okolicach 200 km/h nie są u nas niczym niezwykłym.

Zbyt mała odległość od poprzedzającego pojazdu

To najczęstsza przyczyna wypadków na autostradzie, które zwykle kończą się śmiercią lub kalectwem. Ten błąd po części wynika z tego, że w Polsce nie ma jasnego przepisu regulującego, jaką odległość należy zachować podczas jazdy autostradą. Warto więc sięgnąć do badań, które wykazały, że bezpieczna odległość przy prędkości autostradowej, czyli 140 km/h, wynosi minimum 70 metrów.

Uporczywa jazda lewym pasem

W Polsce obowiązuje ruch prawostronny, ale wielu użytkowników autostrad zdaje się o tym nie pamiętać. Efekt jest nam wszystkim dobrze znany. Na co dzień widujemy albo zawalidrogi, które jadą sobie spokojnie lewym pasem nie zwracając uwagi na to, że ktoś już siedzi im „na zderzaku”, albo piratów drogowych gnających lewą stroną jezdni z zawrotną prędkością, stale mrugających światłami lub jadących na światłach awaryjnych.

Wyprzedzaniem poboczem

Trudno tutaj nawet mówić o błędzie – jest to skrajna nieodpowiedzialność, by nie napisać, że głupota. Niestety, takie obrazki są na porządku dziennym. Co bardziej niezrównoważeni psychicznie kierowcy wyprzedzają poboczem, a nawet pasem zieleni tuż przy barierkach oddzielających jezdnie. Szaleństwo!

Zatrzymywanie się na poboczu

Na autostradzie można się zatrzymać wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach, czyli na tzw. MOP-ach. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy kierowca nie ma już możliwości dojechania do parkingu, może zatrzymać auto na poboczu, ale powinien natychmiast wezwać pomoc drogową oraz przejść za barierki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.