Młode auto z dużym przebiegiem – dlaczego nie trzeba się tego bać?

Mateusz Nowak
22.05.2023

W Polsce wciąż panuje przekonanie, że samochód z przebiegiem powyżej 200 tys. km jest jeżdżącą skarbonką i w końcu zrujnuje właściciela. Stąd wiele osób uparcie szuka w ogłoszeniach aut z dużo niższym kilometrażem. Niesłusznie, ponieważ stosunkowo młody samochód, który pokonał znaczny dystans, jak najbardziej może być wart zainteresowania. Wyjaśniamy, dlaczego nie trzeba się bać takich egzemplarzy.

Duży przebieg wskazuje na eksploatację w trasie

Taki sposób eksploatacji jest zaletą danego egzemplarza, ponieważ jazda w trasie jest dużo korzystniejsza dla zespołu napędowego, hamulców i zawieszenia. Często okazuje się, że samochód ze znacznym przebiegiem, mający 3-4 lata, jest pod względem technicznym we wzorowym stanie, czego nie można powiedzieć o aucie eksploatowanym wyłącznie w warunkach miejskich (dziurawa nawierzchnia, częste hamowanie, stanie w korkach itd.).

Niewielki stopień zużycia wnętrza

Ważną zaletą młodych aut z dużymi przebiegami jest to, że ich wnętrza są zużyte w stosunkowo niewielkim stopniu, a wręcz mogą wyglądać jak nowe. Zwykle dużo gorzej prezentuje się kokpit auta eksploatowanego wyłącznie w mieście, zwłaszcza wożącego dzieci.

Duże przebiegi = prawidłowa eksploatacja silnika i skrzyni biegów

Wbrew obiegowej opinii samochód, który jeździ mało, jest użytkowany w trudnych warunkach, sprzecznych z ideą inżynierów projektujących dane auto. Jeśli np. dotychczasowy właściciel jeździł pojazdem na krótkich dystansach, to zarówno silnik, jak i skrzynia biegów były wiecznie niedogrzane, co negatywnie wpłynie na ich trwałość. Zupełnie inaczej wygląda to w samochodach eksploatowanych w trasie.

Główne usterki prawdopodobnie zostały już usunięte

Jeśli auto jeździło bardzo dużo, a ma np. 3-4 lata, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w tym czasie ujawniły się już typowe dla danego modelu usterki, które zostały usunięte w okresie gwarancji (w ASO, na oryginalnych częściach). Daje to nadzieję na bezproblemową eksploatację przez kolejnego użytkownika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie