Masz samochód z systemem bezkluczykowym? Musisz znać te zasady

Antoni Kwapisz
16.05.2022

Auta z systemem bezkluczykowym są dziś standardem, choć nadal za tę funkcję trzeba sporo dopłacić. Czy warto? Z punktu widzenia komfortu na pewno tak, natomiast kontrowersje budzi kwestia bezpieczeństwa. Kradzież samochodu z takim systemem jest banalnie prosta dla profesjonalnych złodziei. Dlatego mając auto z bezkluczykowym dostępem koniecznie stosuj się do tych kilku podstawowych zasad.

Trzymaj kluczyk/kartę w aluminiowej misce z pokrywką

To może się wydawać śmieszne, natomiast rzeczywiście działa. Taka miska z pokrywką (może być też garnek) pełni funkcję klatki Faradaya, przez co potencjalny złodziej nie będzie w stanie skopiować kluczyka/karty i uruchomić samochodu.

Zainwestuj w etui

Alternatywą dla garnka/miski może być specjalne etui, które również działa jak klatka Faradaya i skutecznie zabezpiecza kluczyk lub kartę przed skopiowaniem. Trzymaj ten element w etui za każdym razem, gdy nie planujesz nigdzie jechać samochodem, czyli zarówno w domu, jak i w biurze czy podczas kolacji w restauracji.

Dodatkowe zabezpieczenia

Choć praktycznie każdy nowy samochód ma dziś fabryczny immobilizer, to musisz pamiętać, że takie zabezpieczenie w niczym nie pomoże, jeśli złodziejowi uda się skopiować kluczyk/kartę. Dlatego warto zainwestować w dodatkowe utrudnienia, jak niefabryczny alarm samochodowy czy mechaniczną blokadę skrzyni biegów.

Przeprogramuj kluczyki/karty

Ta wskazówka dotyczy oczywiście nabywców używanych samochodów z systemem bezkluczykowym. Nigdy nie możesz mieć przecież pewności, kto tak naprawdę sprzedał Ci auto. Stąd rozsądnie jest zainwestować w usługę przeprogramowania kluczyka lub karty, o ile oczywiście jest to w ogóle możliwe (zwykle taką usługę oferują tylko ASO).

Wyłączanie kluczyka/karty

W niektórych modelach samochodów istnieje możliwość tymczasowego wyłączenia karty lub kluczyka, co powoduje, że element ten nie nadaje sygnału i jest bezużyteczny dla złodzieja. Sprawdzisz to w instrukcji obsługi pojazdu.

I na koniec jeszcze jedna wskazówka: nigdy nie trzymaj w samochodzie ani dowodu rejestracyjnego, ani karty pojazdu. W razie kradzieży może to spowodować nawet odmowę wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.