Masz „drogi rozmiar opon” w samochodzie? Poznaj sposoby, by trochę zaoszczędzić

Antoni Kwapisz
06.06.2022

Ogromne felgi aluminiowe obute w szerokie, niskoprofilowe opony – to na pewno dodaje autu charakteru i znacznie poprawia jego wygląd. Jest tylko jeden „mały” problem. Zakup opon w nietypowym, bardzo dużym rozmiarze mocno zaboli właściciela. Takie ogumienie jest drogie, a przy tym wcale nie tak łatwo dostępne. Przykładowo: opony klasy średniej w rozmiarze 245/40 R19 kosztują minimum 700 złotych za sztukę. Czy można na tym jakoś zaoszczędzić? Tak, a najlepsze sposoby zdradzamy w naszym poradniku.

Zastosuj przelicznik

Nie jest tak, że musisz korzystać z dokładnie takich opon, jakie są obecnie założone na felgach. Zawsze można zastosować zamienniki w innym rozmiarze – oczywiście poza średnicą. W sieci znajdziesz pełno kalkulatorów, które podpowiedzą Ci, jaki inny rozmiar możesz wybrać, również spośród tych znacznie popularniejszych, a dzięki temu tańszych.

Rozważ wymianę kół na mniejsze

Jeśli masz na samochodzie ogromne felgi aluminiowe np. odziedziczone po poprzednim właścicielu, natomiast nieszczególnie Ci na nich zależy, to najlepszą opcją może być ich sprzedanie i kupienie nowych kół w „normalnym” rozmiarze. Na pewno trochę stracisz na takiej operacji, natomiast docelowo pozwoli Ci ona nie przepłacać np. na usłudze wulkanizatora. Poprawi się również komfort jazdy.

Cierpliwie poczekaj na posezonowe obniżki

Jeśli nie musisz kupić nowych opon już, to dobrym pomysłem będzie wstrzymanie się z tym do momentu, w którym ruszą posezonowe wyprzedaże. W przypadku opon zimowych następuje to w marcu, natomiast letnie gumy są wyprzedawane w okolicach września/października.

Istnieje spora szansa na upolowanie naprawdę fajnej okazji, ponieważ największe obniżki dotyczą właśnie tych nietypowych rozmiarów opon, na które o wiele trudniej jest znaleźć nabywców.

Pytaj w ASO

Paradoksalnie w poszukiwaniu dobrych cen za opony w dużych rozmiarach warto udać się do autoryzowanej stacji obsługi. Po pierwsze: ASO mają w stałej sprzedaży opony do oferowanych przez daną markę modeli samochodów. Po drugie: z uwagi na ograniczone możliwości magazynowania części regularnie organizują wyprzedaże ogumienia, szczególnie tego mniej popularnego.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie